Erdoğan'dan referandum uyarısı: Rehavete kapılmayın

Başbakan Erdoğan, "Nasıl olsa geçer rehavetine kapılmayın" diyerek AK Parti teşkilatlarını referandum konusunda uyardı.

Erdoğan'dan referandum uyarısı: Rehavete kapılmayın

 
Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

Başbakan Erdoğan, AK Parti teşkilatlarına, 12 Eylül’de yapılacak referandumla ilgili ‘Nasıl olsa referandum geçer’ rehavetine kapılmayın” uyarısı yaptı. Temmuz ayında yoğun kampanya yapılmasını isteyen Erdoğan, “Araziye çıkın; arazi olmayın. Ağustos ayındaki Ramazan’dan sonra 12 Eylül’de çifte bayram yaşayacağız” dedi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, aylık rutin il başkanları toplantısını bu kez tüm milletvekillerinin yanı sıra Büyükşehir, il, ilçe belediye başkanları ile il kadın ve il gençlik kolları başkanlarının yanı sıra il genel meclisi başkanlarının katılımıyla genişletilmiş olarak topladı. Referandum süreci için start niteliği taşıyan toplantı, Genel Merkez’deki toplantı salonunun yetersizliği sebebiyle, Rixos otelde yapıldı. Toplantıda seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, sandık güvenliği ve seçmene anayasa değişikliğini anlatma konusunda brifing verdi.

REFERANDUM EĞİTİMİ

Medya ve tanıtımdan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, anayasa değişikliğini anlatırken, Türkiye genelinde dil birliği sağlama konusunda bilgilendirme yaptı.

Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, anayasa değişikliğinin içeriğe ve vatandaşa nasıl anlatılması gerektiği konusunda bilgi verirken, Başbakan Erdoğan daha çok dinlemeyi tercih etti. “Soru ve yanıtlarıyla anayasa değişikliği ne getiriyor?” kitapçığının basımı ise 3 hafta ertelendi.

NASIL OLSA GEÇER DEMEYİN

Erdoğan, yaptığı kısa değerlendirmede, milletvekillerinin Temmuz ayı başından itibaren Meclis’in kapanmasıyla birlikte kampanya sürecine dahil olacağını belirterek, “12 Eylül’ün 30’uncu yıldönümünde, 12 Eylül anayasasındaki en kapsamlı değişiklik yapılacak. Millete, CHP,MHP ve BDP’nin Meclis’te nasıl kolkola değişime ayak dirediğini anlatın. Anayasa değişikliğin millete neler kazandıracağını anlatın” dedi. Temmuz ayında yoğun kampanya yapılmasını isteyen Erdoğan, “Ağustos ayındaki Ramazan’dan sonra 12 Eylül’de çifte bayram yaşayacağız” dedi.

ARAZİ OLMAYIN

Başbakan Erdoğan, genişletilmiş il başkanları toplantısının kapanışında, milletvekillerinin yanı sıra belediye başkanları ve teşkilat başkanlarına, “Araziye çıkın; arazi olmayın” diyerek, espirili bir dille kampanya döneminde yoğun çalışma yapmalarını istedi.

Başbakan Erdoğan’ın,  sandık başlarında sivil polislerin görev yapacağına dikkat çekerek, “Terör örgütünden korkmayın. Sandık güvenliği sağlanacak” dediği öğrenildi.
Erdoğan, Kırşehir Gençlik Kolları’nın salonda dağıttığı Akıncı isimli derginin ismini eleştirerek, “Biz farklı eğilimleri bir arada barındıran bir partiyiz. Bizim tek temamız milliyetçilik değil” dedi.

ERDOĞAN 50 İLE GİDECEK

AK Parti yönetimi, 31 Temmuz’a kadar olan süreci hazırlık dönemi olarak belirlerken, ana kampanya sürecini 1 Ağustos’ta başlatacak. 81 il ve 72 büyük ilçede açık hava toplantısı düzenlenecek. Başbakan Erdoğan, 50 ile gidecek.

ÜSTÜNLERİN HUKUKUNDAN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE

Kampanyada ana slogan olarak, “Üstünlerin Hukukundan Hukukun Üstünlüğüne” işlenecek. Bunun yanı sıra “12 Eylül’le hesaplaşma”, “daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük” temaları öne çıkarılacak. İstikrarın sağlandığı ülkede ekonomik zenginliğin de artacağı vurgulanacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 09:53
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ceyhan miçooğulları
ceyhan miçooğulları - 11 yıl Önce

12 eylülde yapılacak referanduma evet oyu kullanılması durumunda hükümettin anayasa makhemesine ve danıştayı kendi egemenliği altına almaktır bunedenle halkımızın duyarlı olması ve bagımsız yargının oluşması için bütün harkımızın duyarlı olması ve hayır oyu kullanmasını önemle duylulur saygılarımla...........

ceyhan miçooğulları
ceyhan miçooğulları - 11 yıl Önce

12 eylülde yapılacak referanduma evet oyu kullanılması durumunda hükümettin anayasa makhemesine ve danıştayı kendi egemenliği altına almaktır bunedenle halkımızın duyarlı olması ve bagımsız yargının oluşması için bütün harkımızın duyarlı olması ve hayır oyu kullanmasını önemle duylulur saygılarımla...........

selvan
selvan - 11 yıl Önce

bir daha türkiyede darbe olmaması için suçlu kim olursa ister general ister bürokrat ister hakim ister yargıç kim olursa olsun yargılanması için demokrasi için evet demekten başka çaremiz yok.

banner39