banner15

Erdoğan'ın ABD gezisi başlıyor

Bugün ABD'ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, gezi öncesi Org. Yaşar Büyükanıt ile biraraya geldi.

Erdoğan'ın ABD gezisi başlıyor

Bugün New York’ a gidecek olan Başbakan Erdoğan, 30 eylül cumartesi akşamı Washington’a geçecek ve 2 ekim pazartesi günü ABD Başkanı George W. Bush ile görüşecek. Başbakan Erdoğan 30 eylülde New York’ta Türk toplumu temsilcileri ile biraraya gelecek, ardından Atlantic Records'un kurucusu ve başkanı Ahmet Ertegün tarafından onuruna verilen iftar yemeğine katılacak. Ertesi gün Washington'daki Georgetown Üniversitesi’nde ‘Global Barış ve Adalet İçin Türkiye’nin Mesajı’ başlıklı bir konuşma yapacak olan Başbakan Erdoğan, The Washington Post ve Fox TV’ye de mülakat verecek. 2 ekimde ABD Başkanı Bush ile Beyaz Saray’da görüşecek olan Erdoğan, görüşmenin ardından Washington’dan ayrılacak.

Gezi öncesi Genel Kurmay Başkanı ile buluştu

Bu arada, ABD ziyareti öncesi dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le görüşen Erdoğan, Başbakanlık’ta bugün 15.00'te Büyükanıt’la bir araya geldi. Erdoğan’ın bugün çıkacağı ve ana gündemin PKK olacağı ABD ziyareti öncesi Org. Büyükanıt’la durum değerlendirmesi yaptığı ve bu nedenle Büyükanıt’ı Başbakanlık’a çağırdığı öğrenildi. ABD Başkanı George Bush ile yapılacak görüşmede gündeme getireceği terör örgütünün faaliyetleri ve son durumu ile ilgili Erdoğan’ın Org. Büyükanıt’tan bilgi aldığı kaydedildi. Erdoğan bugün 21.00’de ABD’ye hareket edecek ve New York ile Washington’da temaslarda bulunacak.

Erdoğan, Özel Gündem'deydi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Özel Gündem Programına katıldı.Gündemi değerlendiren Erdoğan Samanyolu TV Genel Koordinatörü Hidayet Karaca ve Abdullah Abdulkadiroğlu'nun sorularını cevapladı. Başbakan ilk olarak iftar sofralarında halkla kaynaşmasını şöyle açıkladı: "Bu benim belediye başkanlığımdan kalma alışkanlığımdır ve hiç bırakmadım bunu, eşimle birlikte iftar çadırları veya evlerde iftar yaparız. Ramazan'ın ruhu paylaşımdır diye düşünüyorum. Zekat müessesesinden yararlanan ve bu ayı merakla bekleyenler var onun için beni karşılarında görenler çok büyük sürpriz yaşıyor. bizim için de bu bir sınavdır, halkın sıkıntılarını yakından görmek açısından." Erdoğan ayrıca vatandaşlarada lüks otellerde iftar toplantıları yapacağınıza fakir fukarayı gözetin diye çağrıda bulundu.Erdoğan spora dair de, güreş takımının Dünya Şampiyonluğu kazanmasını mutlulukla karşıladıklarını, özellikle spor salonlarını geliştirerek, yerel yönetimlerle işbirliği yaparak çeşitli sporları da geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Futbol konusunda ise Dünya 3.'lüğünden sonra düşüşe geçen Türk futbolunun yeniden yükselişe geçtiğini söyledi. Erdoğan dünkü Galatasaray maçını heyecanla izlediğini,Kayserispor'a üzüldüğünü, Fenerbahçe konusunda da umutlu olduğunu belirtti

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

Erdoğan erken seçim konusunda "biz istikrar ve güven parolasıyla yola çıktık. Milletimiz de iki partinin dışında diğerlerini sandığa gömdü. Parlamentoda yüksek bir çoğunluk kazandık. Bunu eleştirenler oldu çünkü biz %34 oyla meclisin %65'ini aldık. Bunu başka bir parti alsa aynı eleştiriyi yaparlar mıydı? Sürekli erken seçim talebinde bulunuyorlar. Görevi bize halk 5 yıllığına verdi, ciddiyetsizlikler vardı eskiden 3,5 - 4 senede seçim yapılıyordu. Yatırımcı da hükümetin iktidarına göre yatırım yapıyor. Biz halka söz verdik 5 yıllık seçildik ve 5 yıl boyunca bu istikrarı koruyacağız, ekonomide istikrarlı büyüme ve enflasyonda düşüş devam ediyor,parayı 6 sıfırdan kurtarıp ona şahsiyet kazandırdık. Artık YTL dünya borsalarına giriyor. Bu hep istikrar sayesinde oluyor"

TEZKERE KONUSU

Türk askerinin Lübnan'a gidişi o bölgeye umut getirecektir diyen Erdoğan "Heyetler çalışıyor, asker gidecek. Bölgede 1 Mart'la bir adım atılmıştı. Onun değeri yeni anlaşılıyor. Biz o bölgedeki kaosta en çok insan kaybedeniz, şoförler vs. Eğer biz orada söz söyleme hakkına sahip olsaydık ne PKK oraya yerleşirdi ne de bölgede kaos olurdu. ABD'ye gittiğimde Bush'la konuşacağız orada atılacak somut adımlar neler olur bunları tartışacağız. Bir an önce PKK'nın silahtan arındırılması için adımlar atacağız. Terörün kökünü kurutma hususunda bu hemen olmaz ama güvenlik güçleri ve sivil kadrolarla biz mücadelemizi sürdüreceğiz"

GÜNEYDOĞU

Erdoğan 3 kırmızı çizgilerinin olduğunu ve bunların "Etnik , bölgesel ve dini milliyetçilik yapmayacağız " sözüyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şemsiyesi altında halkı toplamak olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca halkın da bunu kabul etmesi gerektiini söyledi.

Sadece Güneydoğu'da değil Batı'da Kuzeyde , Güneyde Doğu'dan daha geri kalmış yerler olduğunu söyledi buna neden olarak da senelerce hizmetin adil dağıtılmamış olmasını gösterdi. Sadece Güneydoğu'da katrilyonlarca toplu konut ve yol hizmeti, şehircilik hizmeti yapıldığını vurguladı

"Önümüzdeki sene sonunda yolu olmayan köy bırakmamayı planlıyoruz" diyen Erdoğan Doğu'da her yeri bilgisayarlı okullarla çevireceklerini ekledi

Erdoğan'a askerlerimizin teçhizat eksiği ve yasal boşluklar var mı sorusuna ise "Bizim Terörle Mücadele Yasasında yaptığımız düzenlemeler devamlı istişareyle ortaya konulmuştur. Hep sorduk ve şu cevabı aldık sivil ve askeri yetkililerimizden: 'Eksiğimiz yok'. Bir şeyi unutmayalım laik ve demokratik hukuk devleti içinde biz geri vitese takamayız (TMK konusunda) kazanımlarımızdan kayba uğrarsak bu bizim için hayırlı olmaz"

İRAN KONUSU

İran-ABD savaşı olur mu sorusuna "Erdoğan Ben ABD'nin böyle bir savaşa gireceğini sanmıyorum ama bir siyasetçi olarak bu ihtimali gözardı edemem" dedi. Bu ihtimalin ne kadar olabililir olduğunu ise Erdoğan Uluslararası kuruluşların tutumları ve Türkiye'nin çabaları sonucu herkesin üzerine düşeni yaptığını, komşu olarak, aradaki ilişkiler gereği Türkiye'nin vazifesini yerine getirdiğini korku duyulmaması gerektiğini söyledi.

Erdoğan bu noktada kontrolleri dışında gelişan Irak savaşı ve sonrasında hergün ülkede en az 70 kişinin öldüğünü vurgulayarak kendi iktidarları döneminde bir İran savaşına izin vermeyeceklerini söyledi.

IRAK NE OLACAK?

Irak'ta koalisyonun çekilmesi isteniyor ancak Irak'ın şu anda düzenli bir ordu ve polisi yok. Biz eğitim desteği verebiliriz askere, polise. Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğüne saygı duyulmalı. Dini ve etnik ayrımcılığa gidilmemeli, yeraltı kaynakları garanti altına alınmaı. Kerkük petrolleri kimsenin değildir, benim derseniz veya o bölgeye yerleşip başkalarını oradan kovarsanız o zaman o bölge patlar" diyerek Kürt liderlere gözdağı verdi.

TALABANİ'NİN AÇIKLAMALARI

Talabani'nin PKK'yı destekleriz gibi açıklamalarını talihsizlik olarak değerlendiren ve çok çirkin diyen Erdoğan, özellikle Türkiye'yi çok iyi bilen ve tanıyan biri için bu tip açıklamalar geçmişini unutan bir ifade tarzının önünü arkasını iyi düşünüp söylemesi gerekiyor dedi. "Her türlü lojistik desteğini verdiğimiz Irak'ın siyasetçisi bu tür ifadeleri kullanır mı? diye soran Erdoğan Talabani'nin tutumunu şık bulmadığını, konuştuklarını iyi düşünüp taşınmasını istedi ve muhalif unsurları destekleriz gibi haddi aşan sözler söylememesi gerektiğini söyledi. PKK'ya ateşkes yaptıracağım demek de olmaz çünkü bu devletler arasında olur, ancak PKK silah bırakmalı o zaman olur" dedi. Terör propaganda peşinde diyen Erdoğan Diyarbakır'da geçenlerde bombanın patlamasıyla ölen çocuklara üzüldüğünü ve terörü her yönüyle bitirmek için kararlı olduklarının altını çizdi

MUHALEFET

Muhalefet şu ana kadar kritik konularda destek oluyor mu sorusuna sadece işin siyasi rantına ve eleştiriye bakıyorlar diye cevap veren Erdoğan yurtdışını örnek göstererek bazı konularda partilerin elele vermesine imrendiklerini söyledi ve bazı konularda yapılan açıklamaların tahrik edici olduğunu söyledi. Medyanın da çok yardımcı olmadığını söyleyen Erdoğan "muhalefetle milletin gönlü cezbedilmez, somut çözümü olan gelsin açığız" vurgusuyla muhalefete mesaj verdi. "Bir yasa çıkaracaksınız 5 saat usul tartışmaları oluyor, o söz alıyor bu söz alıyor 1 yasa zar zor çıkıyor" dedi ve ekledi "zaman kaybettirdiğiniz AK Parti değil Türkiye'dir" şeklinde konuştu

ULUSALCILAR

Bazı ulusalcı grupların en ufak davada olay çıkarmasını Erdoğan "milliyetçilik böyle yapılmaz, bu slogan milliyetçiliğidir, yakıp yıkmak değildir, düşünce yargılanıyor mu, bırakın yargılansın. Avukat cübbesiyle bağırıp çağırmak çözüm olmaz, bunlar çirkindir" şeklinde konuştu.

BAŞÖRTÜSÜ MESELESİ

Başörtüsü konusunda Erdoğan "henüz kurumsal mutabakat sağlanamadı, parlamento içinde bu oluşmadı, böyle bir adımı atarken ülke içindeki sosyal yapıyı ve barışı sağlamaktır amaç. Bu çözülecektir biz de bunu çözeceğiz ancak sabırlı olmakta fayda var. Demokraside çoğunluğa tahakkümünden yana değiliz ama azınlık da çoğunluğa tahakküm edemez. Bazı durumlarda azınlıklar çoğunluğa tahakküm etmeye calışıyor ve kurumsal güçle yapıyorlar bunu. İşte bunu yapacağız kurumsal mutabakatla bu mesele çözülecek"

301. MADDE

Bu madde ile ilgili tartışmalarda somut adımlarla gelinmesini beklediğini ifade eden Erdoğan, bir fikir sunmadan eleştiri yapanlara yüklendi. "Mesela bana hakaret ediliyor ve deniyor ki bu ağır eleştiridir. O zaman suç yok" örneğini veren Erdoğan "Baykal çıkıyor ve diyor ki 'iktidar başka kapıya'. Ben senin kapını zaten çalmadım ki herkesin kapısın çaldım, bana somut tekliflerle gelin bunu konuşalım, tanımları iyice oturtalım ve buna göre kanunları değiştirelim" dedi.

EKONOMİDE YENİ DALGA OLUR MU?

Ekonomide dalga bitmez diyen Erdoğan "İlkbahar krizi eski krizler gibi olmadı, bu tür şeylerden ürkmüyoruz çünkü ayaklarımız yere sağlam basıyor. Enflasyonu %30'lardan aldık yine tek haneli rakamlara inmek üzereyiz, faiz için de aynı şey geçerli. Son üç yılda büyümemiz hedeflerin üzerinde çıktı devamlı, milli gelir biz geldiğimizde 2500 dolardı, 2010 sonunda kişi başı milli gelir 10 bin doları aşma hedefimiz var, keza ihracat, turizm vb kalemlerin rakamlarında da aynı şey var. O yüzden bir dalgada büyük hasar beklemiyoruz"

AP RAPORU
Avrupa Parlamentosundan çıkan Eurlings raporuyla ilgili Erdoğan,
"Arkadaşlarımızın çalışmalarıyla eski rapora nazaran bu rapor olumlu bir noktaya geldi. Sözde Ermeni soykırımı kararı da çıkmadı, eskiden böyle kararlar çıkıyor muydu Avrupa Parlamentosundan? Şimdi çıkıyor, bir tek Pontus'la ilgili saçma sapan bir karar çıktı, bunlar olur ama güneş balçıkla sıvanmaz, çamur attırmayız ülkemize. Avrupa Birliğine üyelik noktasına AP milletvekillerinin büyük bölümünün bize sıcak baktığını anlamış olduk bu sayede" dedi. Ali Babacan'a talimat verdim her ay en az bir kere Brüksel'e uğrayacak açıklamasında bulunan Başbakan, "tek tek üye ülkelere Türkiye'yi tanıtacağız" dedi. Kıbrıs konusunda da Başbakan "izolasyonlar kalkmadığı sürece herhangi bir Rumları tanıma girişimi beklenmesin bizden" net tavrını koydu. Annan raporuna evet diyen KKTC'nin cezalandırıldığını, hayır diyen Rumlarınsa AB üyeliğiyle ödüllendirildiğini belirten Erdoğan çözüm zemininin de AB değil, BM olduğunu bildirdi. Bunun yanında uluslararası platformlarda KKTC'nin (İKÖ, Pkistan'ın Talat'ı kabulu gibi)tanınmaya başlandığını belirtti.

PAPA KRİZİ

Bu sözleri duymak istemezdik diyen Erdoğan "bu herhalde kendi dünyalarında oturmuş bir tarzdır ki yaklaşımları bunu getirmiş. Türkiye ziyareti öncesi bu hem bizi hem de Dünya müslümanlarını üzdü, medeniyetler ittifakı projemize de baltadır. Bizim Peygamberimize yapılan bu hakaret sonrası yapılacak şey, özür dileyemiyor ama gönül alıcı sözler olabilir, Papa aynı zamanda siyasetçidir, biz böyle bir söz söylesek eleştiri alırız, bunu yapması çok düşündürücüdür. İnşaallah bu son olur diyoruz" dedi

ANKETLERİN DİLİ

Erdoğan kamuoyu anketleri yaptırdıklarını belirterek "Anketlerde, bu dönemde halkımızda kararsızlarda tırmanma var, yüzde 30-35 gibi bir rakam bu. Siyasetin kızışacağı önümüzdeki dönemde, (parlamento açılırken ve seçim yılına girilirken) kamuoyu araştırmalarında şunu da anlıyoruz ki biz oy oranlarımızı koruyoruz, teşkilatımız da canlı ve diri, faal olduğumuz sürece mevcut durumumuzu koruruz. Her zaman kucaklıyıcı olacağız, merkez partiyiz, aşırılıklara uzağız"

BARAJ
Yüzde 10 barajını yüksek buluyyor musunuz sorusuna, Erdoğan "şimdiye kadar kimse bunu konuşmadı şimdi konuşuyorlar, yüksek olabilir ama şu anda memleketin buna ihtiyacı var, çünkü Türkiye'de koalisyon yapma becerisi oluşmadı. Koalisyon hükümetleri döneminde Türkiye hiç ileri gitmedi, tek partili dönemlerde ise hiç geri gitmedi" cevabını verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI
Cumhurbaşkanlığı yetkileri yeni dönemde kısıtlanacak mı sorusuna Erdoğan, kendisinin de tasarrufları var, biz gerilim ve kavga istemiyoruz, hep kaybettik hiç kazanmadıkm geçmiş dönemlerde tartışmalardan. Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı yetkileri kzıstlanmayacak, hele Nisan ayı gelsin, Parlamento kararını versin o zaman düşünürüz.

YOLDA KAVGA ETTİ Mİ?
Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz'ın siyasete girme girişimlerini benim işim var bunlar ilgilenmiyorum diyerek cevaplamayan Erdoğan geçtiğimiz günlerde gazetelerde çıkan "Başbakan minibüsçüyle yolda tartıştı" şeklindeki bir haberin hatırlatılması üzerine böyle bir olayın yaşanmadığını belirtti. Eşimle başbaşa bir dost ziyaretine korumalarımdan ayrı kendi arabamızla gittik diye devam eden Erdoğan "yolda bizi çok gören olmadı, hayret edip görenler oldu tabi ama yine de gittik" dedi

Acilen bir yere gitmem gerekiyordu, makam aracım gelmeyince taksi çağırdım ve gittim diyen Erdoğan her zaman makam aracına binmediğini de son söz olarak ekledi.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48