Erdoğan'ın ABD'deki siyasi gündemi ne olacak?

Gerilen ABD ilişkileri sonrasında Washington'a gidecek olan Erdoğan'ın kararının ardındaki niyetleri uzmanlar yorumladı.

Erdoğan'ın ABD'deki siyasi gündemi ne olacak?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde Ermeni soykırımı tasarısının geçmesi sonrası gerilen iki ülke ilişkileri ABD’nin Erdoğan’ı Washington’da düzenlenecek BM Güvenlik Konseyi’ne davet etti.

Başbakan Tayip Erdoğan’ın zirvedeki tutumu merak edilirken, SETA uzmanları Nuh Yılmaz ve Ufuk Ulutaş  Washington’da hangi konuların masaya yatırılacağına ilişkin saptamalarda bulundu.

İRAN’A YAPTIRIMDA TÜRKİYE’NİN TAVRI MERAK EDİLİYOR

Washington’da 12-13 Nisan’da düzenlenecek nükleer güvenlik zirvesi, bu konuda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulmak üzere masaya sürülecek karar metnine dair kıran kırana pazarlıklara da sahne olacak.

Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde İran konusunda ABD ve AB ülkeleriyle ters düşmesinin, BM Güvenlik Konseyi’nde İran konusunda alınacak bir kararla ilgili Türkiye’nin hangi tavrı izleyeceği sorusunu gündeme getirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde İran’a uygulanacak yeni yaptırımlar konusunda Türkiye ABD ve İran karşıtı cephe tarafından ikna edilmeye çalışılacak.

Erdoğan’ın, Türkiye ile İran arasında imzalanmış ve imzalanması planlanan ekonomik anlaşmaları sıkıntıya sokacak bir karara olumsuz bir cevap vermesi bekleniyor.

ERMENİ TASARISI TÜRKİYE’NİN ÖZEL GÜNDEMİ OLACAK

ABD Kongresi Dışilişkiler Komitesi’nin soykırım ile ilgili tasarıyı kabulün ardından Erdoğan’ın konuyla ilgili ABD Başkanı yakın temas kurması bekleniyor.

ABD yönetimi ise , Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Başbakan Erdoğan’ı buluşturmayı hedefliyor. Obama’nın düzenleyeceği görüşmede protokollerin geçmesi yönünde niyetini dile getirilmesi belirtilirken Dışişleri, TBMM’ye sunulan protokollerin Ermenistan tarafından beklenen gelecek adımlara göre gündeme alınacağını anlatacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35