banner39

Erdoğan'ın Başkanlık çıkışı tartışılıyor

Başkanlık sistemi çıkışıyla gündeme damgasını vuran Recep Tayyip Erdoğan aday olup olmayacağına da açıklık getirdi.

Arşiv 19.04.2010, 11:09 19.04.2010, 12:19
Erdoğan'ın Başkanlık çıkışı tartışılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın uzun zaman sonra yeniden gündeme getirdiği Başkanlık sistemi konusu siyaset dünyasında tez yankı buldu. Meclis Başkanı Şahin konunun tartışılması gerektiğini belirtirken, Erdoğan başka bir konuşmasında aday olup olmayacağı konusuna da açıklık getirdi.

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'başkanlık sistemine geçiş' ile ilgili sözlerini değerlendirdi: "Başbakan'ın şahsi değerlendirmesi. Olumlu ve olumsuz yankılarını tartışmak gerekiyor." 

Şahin, gazetecilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarını anımsatması üzerine, bu sistemin teorik olarak uzun süredir Türkiye'de tartışıldığını, Erdoğan'ın da bu açıklamalara katıldığını söyledi. TBMM Başkanı Şahin, "Türkiye böyle bir sisteme geçer mi ne zaman geçer, bütün bunların kararını TBMM verecektir. Sayın Başbakan'ın görüşü, şahsi bir değerlendirmesidir diye düşünüyorum. Bunları ileri aylarda veya yıllarda değerlendiririz. Benim bu konuda 'iyi olur, gelmelidir' diye bir beyanımı beklemeyin" diye konuştu. Aynı yöndeki bir başka soruyu yanıtlarken Şahin, tartışmalara saygıyla yaklaştığını ifade etti. Şahin, "Olumlu veya olumsuz yönlerini değerlendirmiş değilim. Türkiye'ye ne getirir, ne götürür, başka ülkelerdeki örneklerinin mahsuru var mı faydalı yanları nedir, olumsuz yanları nedir, bütün bunları değerlendirmek gerekir. Bunların sonucunda bir karar
vermek daha isabetli olur diye düşünüyorum" dedi.

BAYKAL: CİDDİYE ALMAYIN

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemine ilişkin sözleriyle ilgili olarak, "Başbakan'ın başkanlık sistemi laflarını ciddiye almayın. O kendisini kurtarmaya, güvence altına almaya bakıyor" dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan, 2004’te katıldığı bir tv programında Muharrem Sarıkaya ve Okan Müderrisoğlu’nun başkanlık sistemi ile ilgili soruları üzerine, “En büyük hayalim başkanlık sistemine geçmek demişti. Erdoğan, dün atv’nin canlı yayınında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplarken, başkanlık sistemine geçişle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

2011'de, seçim kampanyasında halkın karşısına yepyeni bir anayasa değişikliğiyle çıkabileceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini, “yarı başkanlık sistemine geçişin alıştırması” özelliği taşıdığını kaydetti. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı ilkesinin pekiştiğini vurgulayan Erdoğan, “Şu anda yüksek yargının kimseye hesap verme diye bir sorumluluğu yok. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir anlayış, yaklaşım yok. Biz istiyoruz ki buraya yavaş yavaş bir geçiş sağlayalım ki bununla geçiş sağlanmıyor. Ama 2011'den sonraki atılacak adımlarda bu geçişin de sağlanması lazım. Belki Türkiye'nin gündemine yeniden başkanlık sistemi gelecek. Bu da olabilir. Yıllarca rahmetli Özal zamanında bu çok konuşuldu. Yepyeni bir anayasayla, halkımız bize bu yetkiyi verirse bunlar gündeme gelebilir ve bunlar tartışılabilir, konuşulabilir” diye konuştu.

“ABD’DE BAŞKAN TAMAMEN SORUMSUZ DEĞİL”

Başkanlık sistemine, “sistemin rahat çalışması açısından” sıcak baktığını ifade eden Erdoğan, ABD’deki uygulamayı örnek gösterdi. “Eğer biz gerçek anlamda hakikaten kuvvetler ayrılığını savunuyorsak, gerçek anlamda kuvvetler ayrılığı orada var” diyen Erdoğan şöyle konuştu: ''Başkanlık sisteminin en önemli özelliği, orada kongre, parlamento çok daha etkili hale gelecektir. Ama şu anda durum pek böyle değil. Bakın görüyoruz, 411 çıkıyor ama 411'in aldığı karar atanmışlar tarafından oluşmuş bir kurumda önü kesiliyor. Ondan sonra biz Türkiye'de 'Usulden mi esastan mı inceler?' onun tartışmasını yapıyoruz. Türkiye'yi bizim bir defa bu paradigmalardan kurtarmamız lazım. İşi, şöyle tam manasıyla bir sağlam zemine oturtmamız lazım. Orada başkan tamamen layüsel (sorumsuz) durumda değil.''

ERDOĞAN ADAY OLUR MU?

Erdoğan dün gece NTV'nin canlı yayınında ise aday olup olmayacağı konusunda ip uçları vererek "Bu konuda şu anda yoğun bir çalışma yok. 'Yapıldı' dersem bu doğru olmaz. Bu daha benim yaptığım bazı özel çalışmaların neticesi" dedi. "Siz çalıştınız yani" sorusuna da Erdoğan "Biraz" cevabını verdi. "Kamuoyundan destek görürseniz. Siz böyle sisteme geçecek olursak kendinizi aday olarak gösterecek misiniz?" sorusunu cevaplayan Başbakan Erdoğan, "Bunu sordular, 'kim öle kim kala' dedik. Halkımın talebiyle alakalı bir konu, farklı bir konu. O günün şartları ne getirir ne götürür bunları öyle göreceğiz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?