banner39

Erdoğan'ın görüşü: Suriye mahkemeye tümüyle karşı

Haberde, Suudi Arabistan’ın Suriye’yle diyaloğu reddettiği fakat Lübnan krizinin çözümü için İran’la diyalog kurabileceği, Başbakan Erdoğan’ın da Beyrut’taki görüşmelerinde İranlılarla konuşulabileceğini, çünkü onların da mezhep fitnesinden sakındıklarını

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan'ın görüşü: Suriye mahkemeye tümüyle karşı

10 Ocak 2007 Çarşamba

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Erdoğan’ın görüşü: Suriye mahkemeye tümüyle karşı

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Başbakan Erdoğan’ın geçen hafta Beyrut’taki görüşmeleri sırasında, Refik El-Hariri cinayetine bakacak uluslararası nitelikteki mahkemeyle ilgili Suriye’nin çekincelerinin bazı maddelerle sınırlı kalmayıp mahkemenin kendisini kabul etmeme derecesinde olduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde, Suudi Arabistan’ın Suriye’yle diyaloğu reddettiği fakat Lübnan krizinin çözümü için İran’la diyalog kurabileceği, Başbakan Erdoğan’ın da Beyrut’taki görüşmelerinde İranlılarla konuşulabileceğini, çünkü onların da mezhep fitnesinden sakındıklarını söylediği kaydediliyor.

 

Er-Re’y El-Aam’ın haberinde ayrıca, Lübnan ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan’dan bazı Hıristiyan liderlerle ve Patrik Nasrallah Sufeyr ile de görüşmesinin rica edildiği fakat Erdoğan’ın, sorunun Müslümanlarla sınırlı olduğunu gerekçe göstererek görüşmenin zaruri olmadığını belirttiği ifade ediliyor.

 

 

Sudan Devlet Başkanı’yla yardımcısı herkesin önünde atıştılar

 

Eş-Şarku’l Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir ile yardımcısı Selve Kiir’in halkın önünde birbirlerine ağır suçlamalarda bulundukları yazıyor.

 

 

Haberde belirtildiğine göre aynı zamanda Güney Sudan Hükümeti’nin de başkanı olan Hırsitiyan lider Salva Kiir, Hartum ile güneyin bağımsızlığı için savaşan Sudan Halk Kurtuluş Ordusu arasında imzalanan anlaşmanın ikinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, Ömer El-Beşir başkanlığındaki iktidar partisine yüklenmiş ve anlaşma hükümlerini uygulamada yavaş davranmakla suçlamış.

 

Eş-Şarku’l Evsat’in haberde ayrıca, Salva Kiir’in bu konuşmasının ardından kürsüye gelen Ömer El-Beşir’in de daha önceden hazırlanan konuşma metnini bir kenara bırakarak, Salva Kiir’e cevap verdiği ve Sudan Halk Kurtuluş Ordusu’nun Avrustralya, Kanada, Amerika ve Avrupa’daki üyelerinin Hartum’a gelmeleri için Halk Ordusu’nun önceki lideri John Garang’a Hartum’dan 60 milyon dolar gönderildiğini fakat üyelerin Hartum’a gelmediğini söylediği yazıyor.

 

 

Haris Ed-Dâri: İşgali reddeden bölgelerde katliam yapacaklar

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında, Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Haris Ed-Dâri’nin gazeteye yaptığı açıklamalara yer veriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Haris Ed-Dâri, Amerika Başkanı George Bush, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ve Irak Hükümeti’ni suçlayarak, işgale direnen bölgelerde katliam hazırlığında olduklarını söylemiş.

 

Haberde, Haris Ed-Dari’nin yeni güvenlik planıyla ilgili yaptığı açıklamada da, planın  işgale direnen bölgelerde köylerin ve kentlerin kuşatılmasını, direnişçi gençlerin ve hatta ileride direnişçi olabileceklerin öldürülmesini içerdiğini söylediği ifade ediliyor.

 

El-Vatan’ın haberine göre Ed-Dâri, Bush’un Irak’taki yenilginin intikamını almak istediğini, yeni güvenlik planı adı altında milislerin ve Amerikan güçleri desteğindeki Peşmergelerin işgale direnen belirli bölgelerde katliamlar işlemek üzere seferber edildiğini söylemiş.

 

 

Amerika, Somali’de köyleri bombalıyor

 

Amerikan uçaklarının Somali’ye düzenlediği hava saldırıları bugünkü Arap gazetelerinde çeşitli haberler ve yorumlarla değerlendiriliyor.

 

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazatesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde, 27 sivilin öldüğü saldırılar öncesinde Etiyopya’nın Amerika’ya istihbarat desteği sunduğu ve geçici Somali Hükümeti’nin saldırılara açık destek verdiği bildiriliyor.

 

Haberde, Eş-Şark’a açıklamada bulunan diplomatik kaynakların, Amerikan hava saldırısının Etiyopya Hükümeti’nin Washington tarafından aranan 3 ismin bölgede olduğu yönünde bilgi vermesinden sonra gerçekleştiğini söylediği yazıyor.

 

Katar El-Vatan gazatesinin haberinde ise, Cibuti’den kalkan Amerikan savaş uçaklarının başkent Mogadişu’nun 420 km güneybatısındaki Efmadu kenti yakınlarındaki köyleri bombaladığı, bombalanan bölgelerde çok sayıda ceset olduğu ve Somali Devlet Başkanı Abdullah Yusuf’un saldırıları savunarak Amerikalıların El-Kaide üyelerini istedikleri yerde vurabileceklerini söylediği bildiriliyor.

 

 

Strateji uzmanı: Amerika, İran’ı vuracağı ortamı hazırlıyor

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Arap Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Hayreddin Hasib’in ANB kanalına yaptığı açıklamar yer alıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Hasib, Amerika’nın yeni planının Irak’taki yenilgiyi örtmek için İran’a saldırmak olduğunu, Irak’a saldırı için ortamı hazırladıkları gibi Sünni-Şii fitnesini alevlendirerek İran’a saldırı için de ortam hazırladıklarını söylemiş.

 

Hasib, İran’ın işgal öncesi ve sonrası Irak’ta yanlış davrandığını, İran’ın rolünün mezhep fitnesini körüklediğini, İran’ın Irak’ta Amerika ile çıkarlarının örtüştüğü söylemiş.

 

Hasib, İran’ın hataları ne olurda olsun, İran’a şu anki davranışlarıyla değil, orta ve uzun vadede Araplar ülkelerinin İslami stratejik derinliği gözüyle bakılması ve hatalarına rağmen İran’ın muhtemel bir düşman değil muhtemel bir dost olarak görmek gerektiğini de sözlerine eklemiş.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?