banner15

Erdoğan'ın izlenimi: Suriye samimi ve ciddi değil!

Er-Re’y El-Aam’ın haberinde, Beşşar El-Esed’in Lübnan’da olanlarla ilgilenmediklerini söyledikten sonra uluslararası mahkemeye itirazı nedeniyle, Erdoğan’ın Suriye’nin Lübnan meselesinde samimi ve ciddi olmadığı izlenimi edindiği yazıyor.

Erdoğan'ın izlenimi: Suriye samimi ve ciddi değil!

06 Ocak 2007 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Erdoğan’ın izlenimi: Suriye Lübnan konusunda samimi ve ciddi değil!

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Başbakan Erdoğan’ın Şam ziyaretinden döndükten sonra Beşşar El-Esed’in Refik El-Hariri cinayetine bakacak uluslararası nitelikteki mahkeme konusundaki itirazlarını içeren yazılı mesaj aldığı yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Beşşar El-Esed’in itiraz ettiği noktalar şunlar:

 

1. Başkanın yönetimindeki kişilerin tasarrufundan sorumlu olması.

2. 1 Ekim 2004’ten itibaren gerçekleşen tüm siyasi cinayetlerin Refik El-Hariri cinayetiyle bağlantılı olarak ele alınması.

 

Er-Re’y El-Aam’ın haberinde, Beşşar El-Esed’in Lübnan’da olanlarla ilgilenmediklerini söyledikten sonra uluslararası mahkemeye itirazı nedeniyle, Erdoğan’ın Suriye’nin Lübnan meselesinde samimi ve ciddi olmadığı izlenimi edindiği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, bazı Şii işadamlarının Lübnan’ın demografik yapısını değiştirmek için büyük paralar ödeyerek geniş çapta arazi satın aldıkları bildiriliyor.

 

 

Kardavi, Saddam’ın idamını kınadı ve İran’ı daha açık olmaya çağırdı

 

İslam Dünyası’nın önde gelen alimlerinden Yusuf El-Kardavi, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in Kurban bayramı’nın ilk günü idam edilmesini kınayarak, idam sırasında yaşananların başkasının kötü durumuyla alay etmek olduğunu ve bunun İslam’da yasaklandığını açıklamış.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre Yusuf El-Kardavi, ırak’ın yaş-kuru demeden her şeyi yakıp yıkacak bir mezhep savaşının eşiğinde olduğunu söylemiş.

 

Haberde, Yusuf El-Kardavi’nin 2006 yılını “Irak direnişinin zafer yılı” olarak nitelediği ve Arap Birliği’ni, İslam Konferansı Örgütü’nü ve Birleşmiş Milletler’i Irak’a müdahaleye ve olup bitenleri araştırmak üzere Irak’a heyet göndermeye davet ettiği kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, Yusuf El-Kardavi’nin İran’daki yetkililere seslenerek Irak’ta Sünnilere karşı sürdürülen soykırım karşısında sessiz kalmamalarını istediği şöyle dediği yazıyor:

 

“İran’dan, büyük ayetullahlardan ve İslam Devrimi lideri Seyyid Ali Hamaney’den söyleyeceklerini söylemelerini ve yaşananlar karşısında susmamalarını istiyoruz. Değilse, insanlar bu fitneleri onların ihraç ettiğini ve parayla desteklediğini söyleyeceklerdir.”

 

 

Saddam idamdan önce kızlarıyla telefonda görüştü

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Ukaz gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Kurban Bayramı’nın ilk günü idam edilen Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idamdan bir gün önce Ürdün’de yaşayan kızları Rağad ve Rana ile telefon görüşmesi yaptığı yazıyor.

 

Haberde, görüşmenin Ürdün Kralı Abdullah’ın Irak Hükümeti nezdindeki girişimi sonucu gerçekleştiği ve Saddam’ın kızlarıyla telefonda uzun uzun konuştuğu belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Ürdün’ün başkenti Amman’da İslamcı milletvekillerinin de katılımıyla 3 bin kişinin Cuma namazı sonrası Saddam’ın idamını kınamak üzere gösteri yaptığı bildiriliyor.

 

Ukaz’ın haberinde, Keşmir’in Hindistan işgali altındaki kesiminde Saddam’ın idamını protesto için dükkanların ve çarşıların kapatıldığı kaydediliyor.

 

 

Bush söz verdi: Resmi konuklarına masaj yapmayacak!

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, ABD Başkanı George Bush’un dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden sonra yaptığı basın toplantısında, “Artık başkalarının sırtına masaj yapmayacağım” dediği yazıyor.

 

Haberde, Bush’un bu sözleri üzerine Angela Merkel’in gülümsemekle yetindiği ve utandığının görüldüğü bildiriliyor ve Bush’un geçen Temmuz ayında yapılan G-8 zirvesinde kameralar önünde Merkel’e yaptığı masaj hatırlatılıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi de aynı haberi, “Bush, konuklarına masaj yapmama sözü verdi” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

 

Skandalın faturası Bangladeşlilere kesildi

 

Sudan’ın güneyinde görev yapan BM Barış Gücü askerlerinin küçük yaştaki kız çocuklarına tecavüz ettiği haberinin basında yer almasından sonra açılan soruşturma sonucu 4 Bangladeş askeri görevden uzaklaştırıldı.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Yevm gazetesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde, Bangladeşli askerlerden birinin tecavüz, diğerlerinin ise olayı gizleme suçlamasıyla ülkesine gönderildiği belirtiliyor.

 

 

Hizbullah, Suudi Arabistan’ın arabuluculuğuna sıcak

 

Hizbullah heyetinin Suudi Arabistan ziyareti ve Kral Abdullah’la görüşmesinin yankıları sürüyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazatesinin bugünkü sayısında, Fuad Sinyora hükümetinden istifa eden Şii bakanlar arasında yer alan Hizbullah milletvekili Muhammed Fneyş’in, Es-Sefir gazetesine verdiği demeçte, "Tarafsızlığını ilan eden Suudi Arabistan, Lübnanlılar arasında arabuluculuk rolü oynayabilir" dediği yazıyor.

 

Er-Riyad’ın haberinde ayrıca, Lübnan El-Envar gazetesinin dünkü sayısında, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın çözüm girişimini sürdürmek üzere Beyrut’a dönmesi için Suudi Arabistan ve Mısır’ın büyükelçileri aracılığyla çaba sarfettiğini yazdığı kaydediliyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesindeki bir haberde ise, Kral Abdullah’ın Hizbullah heyetini kabulüne övgülerin sürdüğü yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Halk Kütlesi Başkanı Lübnanlı milletvekili İlyas Sakkaf, Kral Abdullah’ın ve Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın Hizbullah heyetiyle görüşmesini siyasi krizin çözümü yolunda psikolojik engellerin aşılması için atılmış olumlu bir adım olarak nitelemiş.

 

El-Vatan’ın haberinde ayrıca, Lübnan eski başbakanlarından Necip Mikati’nin de görüşmenin Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın birliğine verdiği önemi gösterdiğini söylediği yazıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48