banner39

Erdoğan'ın mesajına karışılık geldi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Kuzey Iraklı Kürtlere gönderdiği ilk sıcak mesaja olumlu karşılık geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan'ın mesajına karışılık geldi

Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’daki yakalanışının yıldönümü nedeniyle Erbil’de gösteri yapmak isteyen bir grup PKKyandaşına izin verilmedi.

Bu gelişme Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Gurbanguil Berdimuhammedov’un yemin törenine katılan Erdoğan’ın uçakta söylediği ve dünkü Hürriyet’e "Iraklı Kürtlere İlk Sıcak Mesaj" başlığıyla manşet olan "Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt Hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir. Neden olmasın? Yeter ki bu yakınlaşma huzur getirsin, barış getirsin" sözlerine karşılık jest olarak algılandı.

Öcalan’ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle Kuzey Irak’taki Erbil kentinde gösteri yapmak isteyen PKK’nın yan kuruluşu KDÇP (Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi ) üyelerinin Kürt Parlamentosu’na kadar yürümesine izin verilmedi.

Mesut Barzani’nin lider olduğu IKDP’nin yakınlığı ile bilinen Peyamner Haber Ajansı, "PKK’nın Erbil’deki kolu" olarak nitelendirdiği KDÇP üyelerinin yürüyüşüne izin verilmediğini bildirdi.

Peyamner, KDÇP üyesi 100 kadar kişinin Kürt Parlamentosu’na kadar yapmak istediği yürüyüşün güvenlik güçlerince engellendiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?