banner39

Erdoğan:Kriz en az Türkiye'yi etkileyecek

Başbakan Erdoğan, "Küresel krizin ekonomi üzerindeki etkisini asgari düzeye çekmek için IMF ile görüşmelerimiz sürüyor" dedi

Arşiv 03.04.2009, 12:59 03.04.2009, 12:59
Erdoğan:Kriz en az Türkiye'yi etkileyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Catham House'da yaptığı konuşmada, "Yaşananlardan az ya da çok etkilendik. Hiçbir ülke 'etkilenmedim' diyemez. Dış talep azalması nedeniyle olumsuz etkilenen ülkelerin büyümesi yavaşlıyor. İşsizlik oranları yükseliyor. Krizle mücadele edilmesi gerektiği aşikardır" dedi. G-20 Zirvesi sonrası alınan kararları değerlendiren Başbakan Erdoğan, "G-20'de de bunu gördük. Gerek yurtiçi dayanışma artırılmak durumundadır. Uluslararası toplumun birlikte hareket ederek sorunlara çözüm üretmesi dünyanın krizden çıkması için olmazsa olmaz koşuldur" dedi.

Erdoğan şöyle konuştu:

"G-20 liderleri 2008'in Kasım ayında Washington'da biraraya gelerek krize karşı ortak mücadele başlattı. Pek çok somut adımda uzlaşmaya varıldı. G-20'ye yönelik adımlar yeni bir ivme kazandı. Bu yıl sonu G-20 zirvesi NewYork'ta yapılacak. Daha da önemlisi hedeflere en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlayan adımlarda mutabakata vardık. G-20'de kamu maliyesi tedbirleri alındı. Bu tedbirler para politikası tedbirleriyle desteklendi. Krizin havası dağılana kadar tedbirler uygulanmaya devam edecek. Tedbirlerin olumlu etkisi önümüzdeki dönemde daha net görülecektir. Krizlerin tekrarlanmaması için de kararlar alındı. Gelişmekte olan ülkelere IMF'te daha fazla söz hakkı tanınması için kotaların yükseltilmesi açısından Ocak 2011'e kadar zaman tanındı. IMF'in kaynakları da arttırılmalı. 2 yıllık dönemde en az 250 milyar ABD doları tutarında bir kaynağın harekete geçirilmesi yönünde karar varıldı. Önümüzdeki dönemde zirvede alınan kararların hızla hayata geçirilmesi kilit bir önem taşıyor. Türkiye'de ciddi katkı sağlıyor, alınan kararlar. 2000'in başında yaşadığımız kriz bizim bu krize daha hazırlıklı yakalanmamazı sağladı. Batan bankamız yok, fona devredilen yok... Hepsi kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor. Sosyal Güvenlik Reformu da krizin etkisini hafiletti.

KRİZ EN AZ BİZİ ETKİLEYECEK

Bu kriz bizi teğet geçecek demiştim, bundan rahatsız olanlar oldu. Ama ben ısrar ediyorum, bu kriz en az bizi etkileyecek. Teğet geçmek demek etkilemeyecek değildir, bir sürtünme payı olacak. Ama en az biz etkileneceğiz. Seçimin ardından yolumuza emin adımlarla yürüyoruz. Seçmen ekonomik krize karşı aldığımız önlemler desteklemiştir.

BORSANIN DEĞER KAYBI BİRÇOK ÜLKEDEN AZ

Krizin başlangıcından bu yana Rusya ve Meksika paraları yüzde 31, Güney Afrika Rand'ı yüzde 35 değer kaybetti. Paund yüzde 40 değer kaybetti. TL'nin değer kaybı sadece yüzde 28 oldu. Bu somut krizin etkisinin hafif olduğuna somut bir örnektir. İMKB'nin değer kaybı da birçok ülkenin altında kaldı. Türkiye'de eskiden bakkal dükkanı açar gibi banka açılıyordu. Artık her önüne gelen banka açamaz. Bu dönemde yatırım bankacılığını teşvik etmiyoruz.

YENİ ADIMLAR ATILACAK

İşsizliğin vurmadığı ülke kalmadı, biz işverene diyoruz ki; işçini çıkarma 6 ay süreyle günlük yevmiyesinin yarısını ödeyeceğiz. Atmamazı gereken bazı farklı adımlar varsa yeni adımlar atılacak. Piyasalarla ilgili atılması gereken adımlar Merkez Bankası tarafından atılacak. Bu adımlar atılırken bir yandan kredi kanalının tekrer işler hale getireceğiz. Ekonominin rekabet gücün artıracak ve iç talebi artıracak kararlar alacak.

Ben hala söylüyorum krizden en az etkilene ülke Türkiye olacak. Teğet geçecek derken sürtünecek ve krizden en az biz etkileneceğiz.

IMF İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda IMF ile yeniden masaya oturduk. Ben Başkanla burada görüştüm. Ancak yapılan anlaşmanı şartlarını ve zamanını biz belirleyeceğiz bazı çevrelerin spekülasyonlarına gelemeyeceğiz.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN

Türkiye yatırım için en önemli ülkelerden biri. Türkiye uluslarası yatırımcı için güvenli bir liman. Küreesel ekonomide rekabet gücümüzü artıracağız. Doğruluğunuzu bildiğimiz adımları atmaktan çekinmeyeceğiz. Paranın, sermayeni, emeğin dini, ırkı, vatanı olmaz. Türkiye enerji alanında kilit bir konumda. AB ile müzakerelerin tek hedefi tam üyeliktir. AB'ye tam üyelik hedefimiz kararlılıkla sürüyor.

Kaynak: HT


banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?