banner39

Erdoğan'la Baykal Şeb-i Arus'ta atıştılar!

Başbakan Erdoğan ve Deniz Baykal, Şeb-i Arus gecesinde Mevlana üzerinden kendilerini haklı çıkarmaya çalıştı.

Arşiv 18.12.2009, 09:36 18.12.2009, 13:48
Erdoğan'la Baykal Şeb-i Arus'ta atıştılar!


Okan Haksever / Konya- Dünya Bülteni

Başbakan Erdoğan ve Deniz Baykal, bir araya geldikleri Şeb-i Arus gecesinde, açılım konusunda birbirlerini taşlayan konuşmalar yaptı. Baykal, Mevlana'nın, "Farsça söylüyorum ama aslım Türk'tür" rubaisinden alıntı yaparak, "Mevlana 8 asır önce nasıl Türk olduğunu söylüyorsa, biz de Türk milleti kimliğine sahip çıkacağız" dedi. Erdoğan da yine Mevlana'nın "Ne olursa ol gel" sözünü anımsatarak, "Mevlana, tarihin en büyük açılımını yaptı" karşılığını verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda 2010 yılının bütçesinin görüşülmesi sırasında karşılıklı söz düellosuna girişen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hazreti Mevlana'nın 736. Vuslat Yıldönümü anma törenlerinde bir araya geldi. İki lider, 'iğneleyeci' konuşmalar yaptılar. CHP Lideri Baykal, "demokratik açılım"a gönderme yaparken Mevlana'nın "Farsça söylüyorum ama aslım Türk'tür" rubaisinden alıntı yaparak, "Mevlana 8 asır önce nasıl Türk olduğunu söylüyorsa, biz de Türk milleti kimliğine sahip çıkacağız" dedi. Erdoğan ise, Mevlana'nın "Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol" öğüdünü hatırlatırken, "Kardeşliğin ve sevginin tohumlarını ekmeye çalışıyoruz" dedi.

Baykal : Mevla 'Türküm' dedi

Anma programında konuşan Baykal, Mevlana'nın İslam anlayışını anlattıktan sonra sözü "açılım"a getirdi. Baykal şöyle konuştu: "Siyaset anlayışımız, etnik ayrıştırma ve çarpıştırma temelinden çıkarılıp Türk milleti temelinde açıklığa kavuşturulmalıdır. Milli kimliği etnik kimliğe indirgeyip, milleti yok saymaktan vazgeçmeliyiz. Atatürk'ün işaret ettiğini gibi 'Türkiye halkına Türk milleti denir' diyebilmeliyiz. Etnik kimliği ne olursa olsun herkesin Türk milletinin birer eşit parçası olduğu söyleyebilmeliyiz. Türk milletinin içinden yeni bir millet çıkarılmasını teşvik etmemeliyiz. Bakınız Mevlana ne diyor; 'Düşman gibi görünüyorsam da düşman değilim - Farsça söylüyorum ama aslım Türk'tür.' Bu topraklarda yaşayan Mevlana 8 asır önce nasıl Türk olduğunu söylüyorsa, biz de Türk milleti kimliğine sahip çıkacağız. Hacı Bektaş '72 millet birdir' derken biz nasıl olurda bir olan milleti parçalarız."

Erdoğan : En büyük açılımı Mevlana yaptı

Baykal'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Erdoğan, Mevlana'nın kimseyi 'ötekileştirmediğini' papazların ve hahamların da ona "hayran" olduğunu ifade etti. Mevlana'nın, "Kim olursan ol yine gel" çağrısını hatırlatan Erdoğan, "Hz. Mevlana, bundan tam 8 yüzyıl önce hangi etnik yapıdan olursa olsun 'yaradılanı yaradandan ötürü severek' herkese gönlünü açtı, tüm kapıları açtı. 'Ne olursan ol, yine gel' diyerek tarihin en büyük açılımı yaptı" diye konuştu.

Erdoğan Osmanlı'yı örnek gösterdi

"Kendimiz için ne istiyorsak, insanlık için de onu istiyoruz" diyen Erdoğan, Osmanlı'nın kuşatıcı yaklaşımını örnek göstererek, şöyle konuştu : "Gönlümüzü açıyor ve herkesin açmasını istiyoruz.Bizim bu isteğimizi realiteden uzak bulanlar, karanlığa mum yakmak yerine, ona üflemeyi tavsiye ediyorlar. O yolu seçmeseydik, Osmanlı gibi farklı kavimleri yüzyıllar boyu bir arada tutamazdık. Bizim medeniyet tasavvurumuz bizi birbirimizde eritmiştir."

Ayrıştırı üslup

Başbakan Erdoğan, "Birbirimizi duymak, dinlemek, kelimelerimizden kavramlarımızdan ayrıştırıcı ve tahrip edici üslubu uzak tutmak durumundayız. Şiddet, öfke, kin ve husumet tarih boyunca insanlığa keder ve göz yaşından başka birşey getirmedi. Biz birlik, beraberlik değirmenine su taşımak zorundayız. Biz kardeşliğin ve sevginin tohumlarını ekmeye çalışıyoruz. Daha çok adalet için çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.

BİRBİRLERİNİ ALKIŞLAMADILAR; BAHÇELİ YİNE GELMEDİ

- CHP Lideri Deniz Baykal Erdoğan'dan 15 dakika sonra salona girdi. İki lider tokalaştıktan sonra Baykal kendisine ayrılan yere oturdu. Tokalaşma sırasında Başbakan Erdoğan ayağa kalkmadı.

- İkisi de birbirinin konuşmalarındaki "açılım" göndermesi taşıyan bölümleri alkışlamadı. Baykal, Konya'ya kızı Aslı Baykal'la birlikte geldi. Erdoğan'ın konuşmasını Aslı Baykal da alkışlamadı.

- Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz da Şeb-i Aruz törenlerini izledi.
- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önceki yıllarda olduğu gibi yine gelmedi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü