banner39

Erdoğan'nın kabine listesinde Gül'ün de adı var

Başbakan Erdoğan, bugün köşke sunacağı listeye Abdullah Gül'ün adını da yazdırdı

Arşiv 16.08.2007, 07:37 16.08.2007, 09:42
Erdoğan'nın kabine listesinde Gül'ün de adı var

En geç 28 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılan Abdullah Gül'ün ismini Dışişleri Bakanı olarak listeye aldı.

Başbakan'ın ise MYK'da "Millet iradesine saygı için ismine listede yer verdim." dediği öğrenildi. Bu arada bakanların sayısı iki artarak 25'e çıktı. Devlet bakanlarından biri su, maden ve GAP'tan sorumlu olacak. Diğeri Avrupa Birliği ile ilişkileri organize edecek.

Dünyayı olduğu kadar Türkiye'yi de sarsan 'küresel ısınma', etkisini devlet yapılanmasında da hissettirecek. Devlet Su İşleri (DSİ) ve farklı bakanlıkların bünyesinde yer alan su ile ilgili birimler tek çatı altında toplanıyor. Bu birimlerin yönetimi devlet bakanlığına bağlanacak. Şu anda başbakan yardımcılığına bağlı görülen GAP İdaresi aynı bakanlığa kaydırılacak.

Bu yapılanma ile su kaynaklarından etkin bir şekilde yararlanılması hedefleniyor. Erdoğan, sadece bakanları değil bakanlıkları da yenilemeye hazırlanıyor. Bir bölümü yasal düzenleme gerektirdiği için ekim ayı sonrasına kalacak olan düzenlemeye göre, bazı bakanlıklar ayrılacak.

Bazılarının da ismi değişecek. AB, bilim teknoloji alanlarında yeni bakanlıkların kurulması söz konusu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ayrılması planlanıyor. Enerji Bakanlığı'na bağlı olan madenler ile DSİ'nin, devlet bakanlığına bağlanması düşünülüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini bugün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunacak. Erdoğan'ın, Sezer'in listeye itiraz etmesi durumunda yeni hükümet için 11’inci Cumhurbaşkanı’nı bekleyeceği belirtiliyor.

60’ıncı Hükümet’te bakanlık sayısı 23'ten 25'e çıkacak. Başbakan Erdoğan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında üyelere 25 kişilik kabine listesini sundu ve 'Siz başbakan olsaydınız kimleri bakan yapardınız?' diye sordu.

Üyelerin önerilerini alan Başbakan, “Kadınları unutmayın” uyarısı yaptı. Mevcut kabinede 1 olan kadın bakan sayısının 2’ye çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Erdoğan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında su ve elektrik sıkıntısıyla birlikte, nükleer santrallerin de tartışıldığı bir dönemde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın çok hantal kaldığını söyleyerek "Bu bakanlık ikiye bölünebilir" dedi.

Erdoğan, şunları kaydetti: ''Bununla ilgili olarak ben de istişarelerimi yapıyorum. 59. dönemdeki eksiklerimiz nelerdi ve bu eksiklerimizi bu dönemde nasıl doldurabiliriz, hangi isimlerle doldurabiliriz? Bu konuda müzakerelerimi yaparken, benim için önemi hiçbir zaman ihmal edilmeyecek olan Merkez Yürütme Kurulum ile de görüşmelerimizi yaptık. MYK'daki arkadaşlarımın hepsinin tek tek kanaatini aldım ve bu kanaatleri de bugün yarın değerlendirip Sayın Cumhurbaşkanımıza çıkarken de bu şekilde oluşan listemi, kendilerine, zat-ı devletlerine takdim edeceğim."

İkiye bölünecek diğer bakanlık ise Kültür ve Turizm. Kültür Bakanlığı’nın yerine görev alanına, Diyanet ve Vakıflar da eklenerek, devlet bakanlığı oluşturulacak.

Ekonomide de, "koordinatörlük" müsessesesi getiriliyor. Ekonomiyle ilgili bakanlıkların, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın koordinasyonuna verileceği belirtiliyor. Unakıtan'ın, bu görevi, başbakan yardımcısı sıfatıyla yapacağı konuşuluyor.

Halen, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yürüttüğü, Avrupa Birliği müzakereleri de, ayrı bir bakanlığın uhdesine bırakılacak. Bu göreve, Egemen Bağış veya Lütfü Elvan'ın getirileceği belirtiliyor.

Erdoğan, yeni kabineyi haftalık olağan görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Sezer'e sunacak. Peki, Sezer listeye itiraz ederse ne olacak?

"Seçilmişlerden oluşan, bir takım kuruyorum. Kimi, nereye monte edeceğimi, ben belirlemeliyim. İnanıyorum ki, Cumhurbaşkanı, bunu anlayışla karşılayacaktır" sözleriyle Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'in bir isme ya da isimlere itiraz etmesi durumunda müzakereye girmeyeceğini gösteriyor.

Bu durumda Erdoğan'ın yeni hükümet için yeni cumhurbaşkanını beklemesi büyük olasılık.

ÇANKAYA'DA ZİRVE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini bugün cumhurbaşkanına sunacak. Saat 15.30'daki bu görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Genelkurmay Başkanı ve emekliye ayrılacak kuvvet komutanlarını kabul edecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt bugün saat 14.30'da Köşk'te olacak. Orgeneral Büyükanıt'a emekliye ayrılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert de, veda amacıyla eşlik edecek.

Sezer, komutanlarla görüşmesi sonrası saat 15.30'da Başbakan Erdoğan'ı kabul edecek. Bu görüşmede Erdoğan yeni kabine listesini Sezer'e sunacak.

Saat 17.00'de de Jak Kamhi'ye Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesi nedeniyle tören gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?