banner39

Ergenekon CHP'li vekillere uzandı

Erzurum Başsavcılığı CHP'li Ersin ve Tınastepe için 'Ergenekon'a yardım etmek'ten fezleke hazırladı, Meclis'e sundu

Arşiv 09.06.2010, 08:00 09.06.2010, 09:20
Ergenekon CHP'li vekillere uzandıDünya Bülteni/Haber Merkezi

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ile Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe hakkında ‘Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Yardım Etmek’ ten hazırlanan yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki Başbakanlık Tezkereleri Meclis’e sunuldu.

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasının ardından CHP’li vekiller Ahmet Ersin ve Erol Tınastepe soruşturmanın yürütüldüğü Erzurum’a gitmişti. Vali, Emniyet Müdürü’nün yanı sıra vekiller cezaevinde tutulan Cihaner’le de görüşmüştü. İki vekilde cemaatler hakkında soruşturma yürüten Cihaner’in bunun için haksız bir şekilde suçlandığını savunmuştu. Daha sonra bazı gazetelere Ahmet Ersin ve Erol Tınastepe’nin gizli tanıklarla konuşurken çekilmiş polis kayıtları yer almıştı.

Otelde buluşma

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan TBMM’ye de ulaşan fezlekelerde, gizli soruşturma devam ederken CHP’li Ahmet Ersin ve Erol Tınastepe’nin, 19 Şubat günü Erzincan’da Eriza Otel’de Erdal Erdoğan isimli kişinin aracılığı ile gizli tanık Munzur ile özel olarak yaklaşık 10 dakika kadar görüştükleri kaydedildi. Fezlekede, Ersin’in görüşmenin yapıldığı yere yakın sütunun önüne görüşmeden önce bıraktığı siyah bond çantanın, görüşmenin bitmesinden ve Ersin’in ayrılmasından hemen sonra görüşmeyi sağlayan Erdoğan tarafından alındığı, Eriza Otel’in olay gününe ait kamera kayıtlarından tespit edildiği belirtildi. Ersin bu haberleri yalanlamış, sadece çantasını unuttuğunu daha sonra ise geri aldığını söylemişti.

Fezlekede, soruşturmayla ilgili bazı gizli tanıkların, ifadelerinin değişirilmesi karşılığında kendilerine para teklif edildiği iddialarına yer verildi. Fezelekeye göre, Fırat kod adlı gizli tanık, Erdal Erdoğan’ın kendilerine “Sizi Milletvekili Ahmet Ersin ile görüştüreceğim, onlar sizi Yargıtay’daki en büyük hâkimlerle görüştürecekler” dediğini öne sürdü. Fırat ayrıca Paradise pastanesine gittiğinde Erdal Erdoğan’ın siyah bir çanta getirerek, içinde 80 bin TL olduğunu söyleyip ‘bu parayı alın ifadenizi değiştirin’ dediğini iddia etti.

‘Ergan’ kod adlı gizli tanık da , Erdal ve Abdullah Erdoğan’ın ifadelerini değiştirmeleri için kendilerine para teklif ettiklerini bildirdi.

Munzur isimli gizli tanık ise Erdal ve Abdullah Erdoğan ile 3 Mart günü Ankara’ya gittiklerinde kendilerini CHP’li Tınastepe’nin karşıladığını, medyaya çıkma karşılığında kişi başına 100 bin TL vaat edildiğini savundu.

Soruşturmaya konu suçtan tutuklanan Erdal Erdoğan ise gizli tanıkları kendi istekleri üzerine vekillere götürdüğünü ifadesinde anlattı.

"TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIM, YARGIYA AÇIK MÜDAHALE"

Fezlekelerde Tınastepe ve Ersin için ‘Ergenekon Terör Örgütüne yardım etmek, suç delillerini bozmak ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasında bulunuldu. Fezlekelerde Ersin ve Tınastepe için “şüphelinin örgüt adına suç işleyen konumunda olmadığı sadece bazı şüpheliler lehine olmak üzere suç delillerini karartmaya teşebbüs suretiyle örgüte yardım eden konumunda olduğu anlaşılmıştır’ denildi.

Fezlekelerin ‘netice ve kanaat’ bölümünde ise ‘Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye olmak suçundan yürütülen soruşturmada suç oluşturan fiilinin soruşturmasının Anayasa’nın 83. maddesinin 2. fıkrası gereğince TBMM’nin iznine bağlı olduğu anlaşıldığından, ilgili evrak gereği için fezlekeye bağlanarak yazı ekinde gönderilmiştir’ denildi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?