Ergenekon-Dink sanıkları 'telefonla' görüşmüş

Ergenekon davası sanıklarından bazılarının, Hrant Dink cinayeti davası sanıklarıyla telefonla görüştükleri tespit edildi

Ergenekon-Dink sanıkları 'telefonla' görüşmüş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasında dosyaya giren İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün gönderdiği rapora göre, Ergenekon davasında yargılanan sanıklardan 6’sının Dink davası sanıkları ile telefon irtibatı olduğu belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden mahkemeye gelen yazıda, davanın sanıklarının Ergenekon davası sanıklarından 6'sıyla telefon irtibatlarının bulunduğu bildirildi. Bu kişilerin Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, Mustafa Levent Göktaş, Muzaffer Tekin ve Erbay Çolakoğlu olduğu belirtildi.

Dink davasında müdahil avukatların bir önceki celsede yaptıkları talep üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazarak Ergenekon kapsamında yargılanan sanıklardan oluşan 52 ismin yer aldığı şemadaki isimler ile Dink davası sanıkları arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığının tespiti için karşılıklı olarak iletişim bilgilerinin karşılaştırılmasını istenmişti.

Mahkeme ayrıca, bu şahısların telefon vasıtasıyla birbirleriyle bağlantı kurup kurmadıklarının, birbirlerinin telefon rehberlerinde kayıtlı olup olmadıklarının tespitini de istemişti.

Davanın bugünkü oturumunda gelen evrakları okuyan mahkeme başkanı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden ilgili taleplerine cevap geldiğini belirtti. Mahkeme başkanı, rapora göre şemadaki 52 isimden 6’sının, Tuğgeneral Veli Küçük, avukat Kemal Kerinçsiz, Levent Temiz, Mustafa Levent Göktaş, Erbay Çolakoğlu ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in, Dink davası sanıkları ile telefon irtibatının tespit edildiğini söyledi.

Emniyetten gelen yazıda söz konusu şahıslar arasındaki ilişkinin tam tespit edilebilmesi için HTS adı verilen telefon görüşme kayıtlarının geçmişe dönük detaylı incelemesinin yapılması gerektiği ifade edildi.

Gizli tanıklar dinlenecek

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın 13. duruşması görülüyor. 5'i tutuklu 20 sanığın yargılandığı davada gizli tanıkların dinlenmesi bekleniyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Dink ailesi üyelerinin yanı sıra, BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ile Paris Barosu'ndan temsilciler de duruşmayı izlemek üzere salonda hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 16:31
banner53
YORUM EKLE

banner39