Ergenekon duruşması sürüyor

''Ergenekon'un beşinci duruşmasına tutuklu sanıklar ile dokuz tutuksuz sanık katılıyor.

Ergenekon duruşması sürüyor


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen davanın bugünkü duruşmasına, aralarında Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 46 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Başka davalardan tutuklu bulunan ve aynı zamanda Ergenekon davasının da sanığı olan Sedat Peker, ilk defa duruşmaya getirildi.

Duruşma, tutuklu sanıklar ile tutuksuz sanıklar, avukatları, izleyiciler ve basın mensuplarının salondaki yerlerini almalarıyla saat 09.30'da başladı.

Gelen sanıklar ile avukatların kimler olduğunun kayıt altına alındığı duruşmada, iddianamenin okunmasına devam edilmesi bekleniyor. Jandarmanın, dava nedeniyle canlı yayın araçlarının önünde konuşlandığı Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi çevresinde olası gösterilere karşı güvenlik tedbirleri aldığı gözlendi.

İDDİANAMENİN OKUNMASINA DEVAM EDİLİYOR

''Ergenekon'' davasının bugünkü duruşmasında, iddianamenin okunmasına devam ediliyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 46 tutuklu sanık ile başka suçtan hükümlü olan bu davanın tutuksuz sanığı Sedat Peker getirildi. Diğer tutuksuz sanıklardan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Yalçın Alemdaroğlu'nun yanı sıra Asım Demir, Kemal Şahin, Ferudun Refik Nuhoğlu, İbrahim Benli, Murat Yücel, Murat Özkan, İsmail Eksik, Yaşar Arslanköylü, Mahir Çayan Güngör ve Güler Kömürcü Öztürk de duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, duruşmaya katılanların kayıt altına alınmasının ardından başka suçtan hükümlü olan ve salonda bulunan Sedat Peker'in kimlik tespitini yaptı.

Bu işlem sırasında 1971 doğumlu olduğunu söyleyen Peker, ikamet adresi olarak Beykoz'da bir adresi verdi.

Kandıra 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde bulunduğunu, evli ve 2 çocuk babası olduğunu, reklam ve inşaat şirketleri bulunduğunu belirten Peker, gelirinin 20-25 bin YTL olduğunu ifade etti.

Peker, sosyal güvencesi olup olmadığı sorulunca da Bağkur'lu olduğunu söyledi.

Duruşmada daha sonra kimlik tespiti yapılan tutuksuz sanık Mahir Çayan Güngör de lise mezunu, sabıkasız ve Bağkur'lu olduğunu belirterek, ticaretle uğraştığını ve ayda yaklaşık 800 YTL geliri bulunduğunu ifade etti.

İDDİANAME ÖZETLENEREK OKUNUYOR

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nde devam eden Ergenekon duruşmasında iddianame, özetlenerek okunmaya başlandı. İddianamede 175. sayfaya gelindi.

Ergenekon davasında iddianamenin bazı konularında sadece başlıklar okunarak ayrıntılara girilmiyor. İddianamede devlet içerisindeki gizli yapılanma bölümünde (A) Yargı yapılanması, (B) Emniyet yapılanması, (E) Sivil yapılanma şeklinde ana başlıklar okunarak ayrıntılara girilmedi. Bunun üzerine avukatlar arasında konuşmalar başlayınca Mahkeme Başkanı Köksal Şengül, "Tek tek satır satır okunsun mu?" diye sordu. Sanık avukatları da "Yok yok o gün okunmasını isteyen avukatlar duruşmada bile yok." cevabını verdi. Avukatlar arasında konuşmalar devam edince Mahkeme Başkanı Şengül, "Oturduğunuz yerden konuşmayın" deyince bir sanık avukatı "Birden 130. sayfadan 150. sayfaya geçti de onu söyledim." dedi. Mahkeme Başkanı Şengül'ün "Mümkün olduğunca özetlemeye çalışıyoruz." demesi üzerine sanık avukatı, "Tamam, özetlenmesine ben de katılıyorum." karşılığını verdi.

İDDİANAMENİN OKUNMAMASI İSTEMİ

Heyet Başkanı Köksal Şengün, kimlik tespitlerinin ardından iddianamenin kaldığı yerden okunmasına devam edileceğini belirterek, geçen oturumda iddianamenin 83. ile 85. sayfaları arasındaki bölümün okunmadığının belirtildiğini, dolayısıyla önce bu bölümün okunmasına geçildiğini söyledi.

Şengün, bazı sanık ve sanık avukatlarının da dilekçe vererek, iddianamenin okunmasından vazgeçilip sorguya geçilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) gereği okunması gerektiği belirtilen iddianame, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel tarafından okunmaya devam edildi.

Bu arada, iddianamedeki bazı konuların başlıklar halinde okunduğu dikkati çekti.


Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2008, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER