banner39

Ergenekon duruşmasında avukat krizi

Birinci Ergenekon Davasının sabahki oturumu, sanık avukatlarının gelmemesi nedeniyle yapılamadı.

Arşiv 19.04.2010, 16:45 19.04.2010, 16:45
Ergenekon duruşmasında avukat krizi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Danıştay cinayeti ve Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırı davalarının da birleştirildiği birinci Ergenekon Davası'nın 142. duruşması yaşanan avukat krizi nedeniyle 4 saat gecikmeli başladı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de sanıkları arasında yer aldığı Birinci Ergenekon davasının sabahki oturumu, savunma sırası gelen sanıkların avukatlarının gelmemesi sebebiyle yapılamadı.

Tutuklu sanıklar Hüseyin Görüm, Erkut Ersoy ve Selim Akkurt duruşmaya gelmedi. Tutuksuz sanıklardan ise gazeteci Güler Kömürcü Öztürk duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada savunması alınamayan tutuklu sanık Tekin Irşi için barodan avukat istenmişti. Barodan atanan avukat İsmail Yanar mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Sanığa atılı suçun avukatlı savunmayı gerektiren bir suç olması nedeniyle Irşi'nin savunması alınamadı.Yaşanan krizin ardından duruşma, sanık Tekin Irşi için Silivri Barosu'ndan istenen avukatın gelmesiyle yaklaşık 4 saat gecikmeli başladı.

"İŞVERENİN TÜRBAN SORUNU VAR"

Silivri Cezaevi’nde görülen 94 sanıklı davada, birleştirilen Danıştay davasının sanığı Tekin Irşi’nin davanın 142’inci duruşmasında savunmasına başladı. Tekin Irşi, Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atılması olayına karıştığını kabul etti.

Savunması oldukça kısa süren Tekin Irşi, Coco Bar'da oturdukları sırada Osman Yıldırım'ın gelerek kendisine "Cumhuriyet Gazetesi'ni bombalayacağız" dediğini söyledi.

Bu gazeteye bomba atmalarını tutuklu sanıklardan Osman Yıldırım’ın istediğini belirten Tekin Irşi, "Osman Yıldırım’ın kendilerine, "Bu işi verenlerin türban meselesi var. Ama biz kendi çıkarımız için yapıyoruz" dediğini anlattı.

Birinci Ergenekon Davası kapsamında 24’ü tutuklu 94 sanık yargılanıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?