Ergenekon HADEP'e katılımları 'kaza'larla önleyecekmiş

Ergenekon'un kapatılan eski HADEP'in kongresine katılımları önlemek için 10'ar km aralıklarla kaza planı yaptığı belirlendi.

Ergenekon HADEP'e katılımları 'kaza'larla önleyecekmiş

Ergenekon'un 4. iddianamesinin ek delil klasörleri Ergenekon'un kirli planlarını da deşifre etti. Sesar Başkanı İsmail Yıldız, HADEP kongresine şehir dışından gelenleri önlemek için çare arayan dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Muzaffer Erkan'a "Ankara'ya gelen ana arterlerde on beşer, yirmişer kilometre mesafelerle kazalar yaptırtacaktın" diye 'korkunç' bir tavsiyede bulunuyor.

Ahmet Türk’e yumruk olayının ardından merkeze alınan Samsun Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan'ın adı, şimdi de ek delil klasörlerinde yer aldı. Ek delil dosyasının 1. klasöründe 'Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur ve İsmail Yıldız arasında yapıldığı değerlendirilen görüşmenin çözüm metni' başlığı altında konuşma dökümü yer aldı.

ERUYGUR’UN ODASINDA

Şener Eruygur'un Atatürkçü Düşünce Derneği'ndeki odasından ele geçirildiği belirtilen 13 nolu CD içerisindeki 1 saat 3 dakikalık konuşma metni, Ergenekon'un provokatif eylemlerini gözler önüne serdi. Siyasi Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) Başkanı İsmail Yıldız İle general rütbesinde bir paşa ve albay rütbesindeki bir isim arasındaki konuşmalarda Yıldız, çarpıcı ifadeler kullanıyor.

DÖVMENİZE GEREK YOK

Yıldız, HADEP kongresine ilişkin İstihbarat Daire Başkanı'nı ile yaptığını iddia ettiği konuşmayı şöyle anlatıyor: "Tantan dönemindeki Emniyet İstihbarat Daire Başkanı var Muzaffer Bey soy ismini hatırlamıyorum. Melih Gökçek ile ilgili bir araştırmam yayınlanınca SESAR'da onlar çağırdılar bizi... Muzaffer Bey o dönemde HADEP'in bir kongresi var Abdi İpekçi'de yapılacak. Anadolu'dan gelen şeyi engellemek için çare arıyor. Toplanmış 35-40 bin kişi. Toplanmışlar biz bunları döveceğiz diye. ‘Dövmenize gerek yok bırakın yapsınlar kongrelerini. Kaç bin polisin var orada dedim. En fazla 2 bin 500 polis koyabiliriz dedi. 2 kişiyi dövse adam akıllı 5 bin kişiyi dövebileceksin. Bunun bir faydası yok televizyonlarda rezil olursunuz’ dedim.”

KAZA YAPTIRACAKTIN!

Yıldız, daha sonra Emniyet İstihbarat'ın başındaki isme şu tavsiyeyi verdiğini söylüyor: "’Ankara'ya gelen ana arterlerde on beşer yirmişer kilometre mesafelerle kazalar yaptırtacaktın’ dedim, yani bir istihbarat teşkilatının elinde en az 200- 300 tane hurda araç olmalı paşam telef edilebilecek. Bunu bu şekilde yapmanızın bir anlamı yok dedim. O dönemde de biliyorum çok geldiler gittiler çünkü... ‘Güneydoğu konusunda bize yardımcı ol’ diye. Mümkün değil dedim. Yani bu mantaliteyle orada biz bir şey kazandıramayız dedim. Emniyet istihbaratıyla o gün bugün hiçbir şekilde irtibatım yok"

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 09:24
banner53
YORUM EKLE

banner39