banner39

Ergenekon hakimi: Adalet Bakanı kim oluyor!

2. Ergenekon davası üye hakimi Haşıloğlu'ndan, hakkındaki suçlamalara, "Adalet Bakanlığı'ndan mı korkacağım. Kim oluyor Adalet Bakanı" çıkışı..

Arşiv 18.12.2009, 11:34 18.12.2009, 14:46
Ergenekon hakimi: Adalet Bakanı kim oluyor!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 42 sanık katıldı.

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklar Tunç Akkoç ve Adnan Türkkan'ın avukatı Servet Bora, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nu reddettiklerini söyledi.

Bora, "Haşıloğlu'nun Çatalaca Sulh Ceza Mahkemesi hakimiyken kelepir arsa alımı için harekete geçerek teminat yatırdığını, ucuz taşınmaz satın alma girişiminde bulunarak icra müdürüne baskı uyguladığını" öne sürdü.

Bu konuya ilişkin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna şikayette bulunduklarını ifade eden Bora, bunun da Haşıloğlu'nun, Adalet Bakanlığının baskısı altında olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Bu sırada araya giren Haşıloğlu ise, "Ben Adalet Bakanlığı'ndan mı korkacağım. Öyle mi? Kimseden korkmam beyefendi. Nezaket etkileyebilir. Hiçbir Adalet Bakanı'ndan şu kadar korkmam. Adalet Bakanı beni Hakkari'ye Diyarbakır'a mı sürer ?" diye konuştu ve Bora'ya savcılık yaparken Adalet Bakanı'ndan korkup korkmadığını sordu.

Avukat Bora'nın "Hayır efendim" cevabı üzerine Haşıloğlu, "Sizden daha aşağı değilim. Kim oluyor Adalet Bakanı. İşte söylüyorum bir hakimim ben. Korkma diye bir şey isnat edemezsiniz" diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de tartışma istemediklerini belirterek, "Kimse korkmaz. Bizim hayatımızda korku olmaz. Korksak ne işimiz var burada? Öyle yorum yok" dedi.

Aynı sanıkların avukatı Ceyhan Mumcu da reddi hakim taleplerinde bulunduklarını dile getirdi.

Bugünkü duruşmada savunma yapması beklenen tutuklu sanık Birol Başaran'ın avukatı Celal Ülgen de reddi hakim talepleri konusunda bir şey söylemediklerini ifade ederek, "Bu talep acil ve ivedi değildi. Bizim ifademiz alınıyordu. Savunmamız kesintiye uğramış durumda. Savunmanın kendi içinde saygısı gereği, talebi yapmadan bizimle konuşulmasının yararlı olacağını düşünüyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti, Sedat Sami Haşıloğlu'nun reddedilmesine yönelik talepleri müzakere etmek üzere duruşmaya ara verdi.

Yaklaşık 20 dakikalık bir aranın ardından Mahkeme heyeti başkanı Köksal Şengün, bu konuyla ilgili daha önceden yapılan taleplerin değerlendirildiğini, tekrar karar verilmesine gerek görülmediğini de belirterek, talebin geri çevrilmesine karar verdiklerini açıkladı.

Öte yandan, geceden beri yağan yağmur nedeniyle mahkemenin görüldüğü binanın tavanından, basın odasının bulunduğu bölümde yağmur sularının aktığı ve odanın etkilendiği gözlendi.

Aynı davanın 8 Eylül 2009 tarihli celsesinde, mahkeme salonunun çatısından yağmur suyu akmış, binanın elektrik sisteminde kısa devre olmuş, sanık Hurşit Tolon'un kantinde oturduğu masanın hemen yanına asma tavandan büyük bir çökme meydana gelmişti. 20 Kasım 2009 tarihli celsede ise asma tavandan 4 parça mahkeme heyetinin üzerine düşmüştü. Her iki davada da duruşmalara ara verilmiş, binanın çatısı ve tavanı tamir edilmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?