banner39

Ergenekon mahkemesinde gerginlik

Ergenekon avukatları ve sanık yakınları mahkeme salonunda gerginlik çıkararak mahkemeyi kilitlediler.

Arşiv 07.06.2010, 14:08 07.06.2010, 15:26
Ergenekon mahkemesinde gerginlik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 İstanbul Silivri'de görülen Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında ilginç gelişmeler yaşandı. Sanık avukatları ve sanık yakınları mahkemede gerginlik çıkardı. Avukatlar cübbelerini çıkararak dışarı çıktılar. Sanık yakınları da mahkeme salonunda slogan atmaya başladılar. 

Ergenekon davasının bugün görülen duruşmasında mahkeme salonunda İşçi Partili sanıkların avukatları ve izleyicilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz'in soruşturma kapsamında gözaltına alındığını belirten Hasan Basri Özbey, mahkemeyi bir tiyatroya benzeterek, bu tiyatroda figüran olmayacaklarını söyledi.

Üye hâkimler Hasan Hüseyin Özefe ve Sedat Sami Haşıloğlu'na yargıya sahip çıkmaları yönünde uyarıda bulunan Özbey, "Mehmet Cengiz, mahkemeyi ve hâkimleri etki altına almak ve yönlendirmekle suçlanıyor. Biz de aynı suçu işliyoruz ve işlemeye devam edeceğiz." diyerek cübbesini çıkartıp mahkeme salonunu terk edecekleri söyledi. Daha sonra İşçi Partili sanıkların 30 avukatı cübbelerini çıkartarak duruşma salonunu terk etmek istedi. Bu sırada duruşmaya izleyici olarak katılan diğer İşçi Partililer, önce alkışlarla daha sonra da sloganlarla avukatlara destek verdiler. Yaklaşık on dakika süren gerilim sırasında mahkeme Başkanı Köksal Şengün, duruşma salonunun boşaltılmasını istedi. Güvenlik kuvvetleri ise kalabalık izleyici grubuna müdahale etmekte yetersiz kaldı. Bu sırada izleyicilerden bazılarının kürsüye yürümek istedikleri gözlendi.

Yaklaşık 10 dakika süren gerginliğin ardından izleyiciler ve avukatlar salonu terk etti. Duruşmaya ara verildi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?