Ergenekon - PKK - uyuşturucu üçgeni

Doğuş Factoring dosyası, ilginç bağlantıları gözler önüne seriyor

Arşiv 26.01.2009, 07:37 26.01.2009, 11:32
Ergenekon - PKK - uyuşturucu üçgeni


Aksiyon Dergisi bu hafta Ergenekon ile Danıştay cinayetinin kilit bağlantılarının yer aldığı Doğuş Factoring dosyasındaki uyuşturucu, cinayet ve karapara aklama ilişkilerini kapağına taşıdı.

Danıştay davası dosyasında yer alan ve cinayetin kilit ismi Alparslan Arslan'ın avukatlık yaptığı, Muzaffer Tekin'in bir dönem ortağı olduğu Doğuş Factoring dosyası, Ergenekon yapılanmasının Almanya-Türkiye-Pakistan hattındaki ilginç bağlantılarını gözler önüne seriyor.

Dergi, Alman ve Türk polisinin yaptığı tahkikatlar ve mahkeme kayıtlarına ulaşmış. Buna göre, Ergenekon sanıkları 1990'lardan itibaren PKK terör örgütüyle uyuşturucu ve karapara ilişkisi içine girmiş. Bu ilişkiler ağı çözülürse, Ergenekon'un Türkiye'den Avrupa'ya ve hatta Pakistan-İran gibi uyuşturucu güzergâhlarındaki 'derin' yolculuğuna dair ayrıntıları ortaya çıkacak.

Ayrıca Ergenekon sanıkları Sedat Peker, Muzaffer Tekin ve Mehmet Fikri Karadağ'ın uyuşturucu kaçakçısı Ertuğrul Yılmaz ile ilişkileri, Urfi Çetinkaya ve Hüseyin Baybaşin gibi uyuşturucu baronlarına uzanan ilginç ilişkiler ağı deşifre ediliyor. PKK-uyuşturucu-mafya üçgenindeki Ergenekon'un Avrupa'dan Türkiye'ye uzanan kanlı mücadelesi ise oldukça çarpıcı bilgilerle dolu. İbrahim Şahin'den Alparslan Arslan ve Muzaffer Tekin'e, Sami Hoştan, Sedat Peker, Veli Küçük, hatta uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya'ya kadar birçok isim 1990'lardan beri ilginç ilişkiler ağı içinde.

1997'de yüklü miktarda parayla Türkiye'ye dönen Ertuğrul Yılmaz, uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya'nın sağ kolu olarak bilinen Murat Hakan Doğan ile ilişkiye geçti. Bir yıl sonra Doğan ile ortaklık yaparak 1 trilyon sermayeli Doğuş Factoring Hizmetleri AŞ isimli şirketi kurdu. Muzaffer Tekin'in yüzde 10 hissesi vardı. Danıştay saldırısına kadar, Doğuş Factoring'in çek senet icra işlerini Alparslan Arslan yürüttü.

Soruşturma kayıtlarına yansıyan bilgiye göre, Ertuğrul Yılmaz, Doğuş Factoring aracılığıyla 1999-2003 arasında 38 trilyon civarında parayı Türkiye'ye getirdi. Bunu tefecilik yoluyla sisteme soktu. Bütün bu ilişkilerin kilit ismi Yılmaz, Nisan 2003'te Almanya'da ilginç bir cinayete kurban gitti. 3 Nisan 2003'te öldürüldüğünde evinde birbirinden ilginç simalar vardı: Orhan, Tugay, Ayhan (Parlak), Pakistan uyruklu 'uyuşturucu baronu' Shahbaz Khan.

Yılmaz'ın İstanbul Kadıköy ve Düzce'de yapılan cenaze törenlerine Tekin ve Karadağ bizzat katılmış. Cenaze törenini ise hapiste olan Sedat Peker'in kardeşi ve adamları organize etmiş.

Bütün bu olaylar yumağında isimsiz bir ihbar mektubunda Ertuğrul Yılmaz ve Cumhur Yakut isimli şahısların uyuşturucu ve adam öldürme olaylarından elde ettikleri paraları Almanya, Dubai, İsviçre ve Türkiye'de akladıkları, Türkiye'de de Doğuş Factoring'in kullanıldığı ihbar edilmiş. İhbara göre, para gücü yükseldikçe Kürt gruplar Almanya'daki paradan pay istemiş, aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı da Ertuğrul Yılmaz öldürülmüş.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?