Ergenekon sanığı ile savcı arasında ilginç diyalog

İkinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, kendisini savaşçı olarak tanımlayan bir sanık, savcının sorduğu soruyla neye uğradığını şaşırdı.

Ergenekon sanığı ile savcı arasında ilginç diyalog

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında savcı ile sanıklar arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Sanıklardan biri kendisini savaşçı olarak tanımlayınca, savcı da bu yetkiyi kimden aldığını ve kiminle savaştığını sordu. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada çapraz sorgusu yapılan tutuklu sanık Kemal Aydın'a savcı Nihat Taşkın, ''Sizin ifadelerinize göre, emperyalist Amerika hain işbirlikçilerle psikolojik bir savaş yürütüyor. Siz de buna karşı psikolojik bir savaş hareketi yürütüyorsunuz. Hangi yetki ile savaş veriyorsunuz, düşmanınızı açıklar mısınız?'' sorusunu yöneltti.

Aydın da kendisi ve kız kardeşi Neriman Aydın'ın bu savaş sonucu bu davada yargılandığını savunarak, ''Savcının okuduğu metin de bu savaşın açık belgesi. Bu soruları savcılar hazırlamadı. İddia makamı emperyalist güçlerin hazırladığı soruları okuyor'' dedi.

Kemal Aydın, iletişim tespit tutanaklarının tamamen okunmasının ardından soruları yanıtlayacağını söyledi. Emekli Orgeneral Hilmi Özkök'e, Genelkurmay Başkanlığı görevi sırasında gönderdiği 7 sayfalık mektuptan sorular sorulması üzerine de Aydın, kız kardeşi Neriman Aydın'ın kaleme aldığı mektupta Türkiye'ye ilişkin kaygılarını dile getirdiklerini söyledi. Aydın, ''Özkök şikayetçi olmuş mu? 4 günlük Genelkurmay Başkanı iken göndermiştim, 4 yıl görev yaptı. O mektuptan terör örgütü çıkmaz, darbe çıkmaz. Biz görüşlerimizi arz ettik'' şeklinde konuştu. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Aydın'ın çapraz sorgusuna ara vererek, duruşmayı yarın saat 09.00'a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:36
banner53
YORUM EKLE

banner39