banner39

Ergenekon sanığı Selim Akkurt tahliye edildi

Ergenekon davası kapsamında tutuklu Selim Akkurt tahliye edildi, başka suçtan hükümlü olduğu için cezaevinde kaldı.

Arşiv 21.04.2010, 23:29 22.04.2010, 03:43
Ergenekon sanığı Selim Akkurt tahliye edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon ana davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tutuklu yargilanan sanıklardan Selim Akkurt'un tahliyesine karar verdi. Ancak sanık Akkurt, başka bir suçtan hakkında hüküm bulunduğu için cezaevinden çıkamayacak. 
 
Ergenekon ana davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine başkanlık yapan hakim Hasan Hüseyin Özese, 26 madde halinde verdikleri kararı okudu. Tutuklu sanık Tekin Irşi'nin, Cumhuriyet Gazetesine ilk bomba atıldığı 5 Mayıs 2006 tarihinden hemen sonra polis tarafından takip edildiklerini ancak nedense alınmadıklarını söylemesi mahkeme heyetini harekete geçirdi. Heyet, 5 Mayıs 2006 tarihinden Danıştay saldırısının gerçekleştiği 17 Mayıs 2006 tarihine kadar Tekin Irşi, Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır, Osman Yıldırım ve Alparslan Arslan hakkında herhangi bir fiziki veya teknik takip yapılıp yapılmadığının İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden sorulmasını karara bağladı.

Tutuklu sanık Doğu Perinçek'in141'inci duruşma tutanağının 68'inci sayfasında geçen sözleri ile ilgili olarak Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Ayrıca iddianameye konu silah ve mühimmatlarla ilgili olarak bilirkişi incelemesi talebinde bulunan tüm sanıkların bu doğrultuda mahkemeye daha önce sundukları dilekçeleri ile sanıkların bu yönde başkaca bir itirazları varsa bunları da mahkemeye sunmaları için 15 gün mehil verilmesine, bu dilekçelerin bir araya getirilerek itirazlar doğrultusunda inceleme yapılması için üye hakim Hüsnü Çalmuk'un naip hakim olarak tayın edilmesi kararlaştırıldı.

Davanın tutuksuz sanıklarından avukat Fuat Turgut'un, savunmasının alınabilmesi için zorla duruşmaya getirilmesi karara bağlandı.

Diğer tutuksuz sanık Salih Kurter'in sağlık durumunun araştırılması ve sağlık durumunun elverişli olduğunun tespiti halinde duruşmada hazır bulundurulması için gerekli makamlara yazı yazılmasına karar verildi. Sanık Saipir Deblelvidze'nin yakalanmasının beklenilmesine de karar verilen duruşmada dosya kapsamı, delil durumu ve suç vasfının değişme ihtimali göz önünde bulundurularak tutuklu sanıklardan Selam Akkurt'un tahliyesi kararlaştırıldı. Ancak sanık Selim Akkurt, hakkında hüküm bulunan başka bir davadan daha tutuklu olduğu için cezaevinden çıkamayacak.

Diğer tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddine karar veren mahkeme heyeti, bu dava ile dönüşümlü olarak gördükleri Birleşen Ergenekon davasının 3 Mayıs 2010 tarihine ertelenmesini de dikkate alarak bu duruşmayı da 17 Mayıs 2010 tarihine erteledi.
 
 

 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?