banner39

Ergenekon'un kritik noktalara kritik atamaları

Darbe planları yapan Ergenekon'un, atamalara müdahale ederek ordu içinde kadrolaştığı ortaya çıktı.

Arşiv 05.04.2009, 22:27 08.10.2018, 16:40
Ergenekon'un kritik noktalara kritik atamaları

Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde yer alan telefon kayıtlarında emekli Albay Hasan Attilla Uğur, istediği kişilerin istediği yerlere atanması için talimat veriyor.

Encümen-i Daniş üyesi eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı da 12 Eylül öncesi kritik noktalara özel atamalar yaptığını söylüyordu.

2. İddianame'de yer alan bir telefon kaydı Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasının Türkiye için ne denli önemli olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Darbe yaptırmak için bütün hazırlıklarını tamamlayan ve eyleme geçen ETÖ bugüne kadar ordu içinde de ciddi bir yapılanmaya gitmiş.

İddianameye göre ETÖ, bir yandan karargah evleriyle ordu içinde yapılanırken, bir yandan da TSK'nın kritik noktalarına söz dinleyecek subayları yerleştirerek darbenin alt yapısını hazırladı. Bu çalışmada da davanın kilit sanıklarından emekli Albay Hasan Atilla Uğur öne çıkıyordu.

ur, dinlemeye takılan, 07.02. 2007 tarihli telefon görüşmesinde Levent Ö'ye bir çok isim sayarak tayinlerinin ve atamalarının belli yerlere yapılması talimatını veriyor.

H.A.Uğur: "UĞUR Ö. UĞUR Ö."

G.Levent Ö: "EE Bİ EMEKLİ BİNBAŞI MI ALBAY MI NE OLABİLİR KOMUTANIM"

H.A.Uğur: "YOK YOK UĞUR Ö.YE BAŞKALE İLÇE JANDARMA KOMUTANI JANDARMA BİNBAŞI", "BUNUN ANKARA'YA ANKARA İSTİHBARAT YA DA HAREKET BAŞKANLIĞI OLABİLİR", "EE MUSA A. MUSA A.", "88'Lİ BAŞÇAVUŞ", "BU ŞU ANDA SİLOPİ'DE", "SINIR SINIR TABURUNDA BUNU DA ANKARA'YA İL JANDARMAYA İSTİYORUM AA YÖRÜĞÜ ARAMADIM TELEFONLARI MELEFONLARI DİNLENİYOR OLABİLİR SENİ BAŞKA BİR TELEFONDAN ARIYORUM BUNU DA NOTLARIMI KENDİSİNE İLET ŞEYLE GÖRÜŞSÜN HALLET"

Telefonlarının dinlenme ihtimaline karşı tedbirli davranmaya çalışan Atilla Uğur, karşısındaki görevliye kimi nereye istediğini açık açık sıralıyor.

G.Levent Ö: "BU EE ŞEY A MUSA NEREYİ İSTİYORDU KOMUTANIM?"

H.A.Uğur: "ANKARA İL JANDARMA"

G.Levent Ö: "ANKARA İL JANDARMA EVET KOMUTANIM"

H.A.Uğur: "ÖBÜR ÖBÜR ÇOCUK DA ÖBÜR BİNBAŞI DA MUTLAKA ANKARA OLSUN YANİ"

G.Levent Ö: "İSTİHBARAT BAŞKANLIĞI VEYA AA HAREKET…"

H.A.Uğur: "HAREKAT .... BAŞKANLIĞI OLABİLİR"

Hasan Atilla Uğur, verdiği tayin ve atama listesinin yerine getirilmesi için ısrar etmeyi de unutmuyor.

H.A.Uğur:"YA BU NOTLARIMI KISA ZAMANDA İLET DE Kİ TELEFONLAR SAKAT OLABİLECEĞİ İÇİN SİZİ BU KONUDA BU KONUDA ARAMAYACAĞIM BAŞKA KONULARDA ARAYACAĞIM ONU YANİ", "EE GİT Bİ ELİNİ ÖP İŞTE BENİM SELAMIMI DA SÖYLE"

G.Levent Ö: "İŞİ HALLEDERİM KOMUTANIM EE BİR EMRİNİZ VAR MI BU NUMARA SİZİN Mİ YOKSA BAŞKASININ MI KOMUTANIM"

H.A.Uğur: "BU NUMARA BENİM BENİM AMA KİMSEYE VERME BU ÖZEL ZAMANLARDA AÇIYORUM", "AMA BUNU MUTLAKA HALLETSİN YÖRÜĞE SÖYLE"

Ordu içinde istediğini istediği yere yerleştiren ETÖ sanığı Hasan Atilla Uğur'un bu konuşmalarının benzeri daha önce Encümen-i Daniş üyesi eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın sesiyle kamuoyuna yansımıştı. 12 Eylül darbe sürecinde neler yaptığını anlatan Karadayı, kritik noktalara belirli atamalar yaptığının altını özellikle çiziyordu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?