banner39

Ergenekon yazarı Zihni Çakır gözaltına alındı

Ergenekon Örgütünü'ü deşifre eden kitaplarıyla dikkat çeken Zihni Çakır, Ankara'da gözaltına alındı.

Arşiv 25.05.2008, 14:09 26.05.2008, 07:48
Ergenekon yazarı Zihni Çakır gözaltına alındı


''Ergenekon'un Çöküşü'', ''Kod Adı Darbe'' gibi kitapların yazarı Zihni Çakır, Ankara'da gözaltına alındı.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, yazar Zihni Çakır, "Ergenekon" operasyonunu yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekiplerince Pursaklar'da dün gözaltına alındı.
 
Gözaltına alındıktan sonra üzerinden terör örgütü PKK'ya bağlı bir oluşuma ait belge çıktığı iddia edilen Çakır, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerine teslim edildi.
 
Sorgusu süren Zihni Çakır'ın ilişkisi olduğu bir kooperatifle ilgili olarak da ayrıca "hileli iflas" suçlamasıyla arandığı ileri sürüldü.
 
Soruşturma kapsamında, şu ana kadar aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 47 kişi tutuklanmıştı.
 
Zihni Çakır son olarak Taraf gazetesinde yer alan bir haberle gündeme gelmişti. Gazete Zihni Çakır'ın "Kod Adı Darbe" adlı kitabından alıntılar yaparak MİT ve Sabancı Grubu ile ilgili bir haber hazırlamıştı. Habere MİT yalanlama göndermişti.

AVUKATI GÖRÜŞMEYE ÇALIŞIYOR

Çakır'ın kitaplarını yayınlayan Neden Yayınlarının sahibi Necati Güç, Çakır'ın gözaltına alındığını doğrulayarak İstanbul'a getirileceğini söyledi. Güç, "Dün akşam saat 20.00-21.00 civarında gözaltına alındığını öğrendik. Niçin alındığını ise bilmiyoruz. Avukatı görüşmeye çalışıyor." dedi.

ZİHNİ ÇAKIR KİM?

Uzun yıllar Vatansever Kuvvetler Güçbirliği'ne yakın Türkeli gazetesi'nde çalışan Zihni Çakır, kısa bir süre önce bu gazete ile yollarını ayırmıştı. Çakır, Ergenekon operasyonlarının başlamasının ardından yazdığı, "Ergenekon'un Çöküşü", ve "Kod Adı Darbe" isimli kitaplarını yayınlayarak dikkat çekmişti. Zihni Çakır her iki kitabında da Ergenekon terör örgütüne yönelik son derece önemli iddialarda bulunmuş ve belgeler yayınlamıştı.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?