Ergenekoncu siteden 'delil' toplamış

Başsavcı, Ergenekon'dan tutuklanan Ergun Poyraz'ın sitesindeki hakaretleri bile iddianameye almış.

Ergenekoncu siteden 'delil' toplamış


Başsavcı Ergenekon örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan yazarın ağır hakaretlerde bulunan yazısını bile kapatma iddianamesine almış !

Vakit'in haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, bakan ve bürokratlara seviyesizce saldıran bir yazı ile kaynağı belli olmayan bir fotoğrafı, AK Parti kapatma iddianamesine delil olarak koyduğu ortaya çıktı.

ERGENEKONCUNUN SİTESİNDEKİ YAZIYI DELİL SAYDI

Abdurrahman Yalçınkaya, Ergenekon örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Ergun Poyraz'ın, şu anda erişimi bulunmayan "19mayis1919.com.tr" adlı internet sitesinde yer alan, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu ve eski Vali Şahabettin Harput hakkında ağır hakaretlerde bulunan yazısını bile kapatma iddianamesine almış. Söz konusu yazıda yer alan ve Şahabettin Harput'un tarikat yemeğinde olduğunu gösterdiği iddia edilen fotoğrafın da kaynağı gösterilmiş.

Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, "sözde delili"ne ulaşmaksa imkânsız... İnternet kullanıcıları, "19mayis1919.com.tr" adlı internet sitesine giremiyor. Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, kaynağı belli olmayan yazı ve fotoğrafı delil olarak göstermesi, "skandal" olarak değerlendirildi.

GİZLİ BELGELERİ EVİNDE BULUNDURDUĞU GEREKÇESİYLE TUTUKLANMIŞTI

Ergun Poyraz, "Milletvekilleri, valiler, Emniyet mensupları, üniversite görevlileri, doktorlar, hemşireler, ebeler, Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri hakkında kişisel bilgiler içeren verileri" evinde bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış ve İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandıktan sonra tutuklanmıştı. Ergun Poyraz, 328 gündür tutuklu bulunuyor.

ŞU ANDA SİTEYE GİRİLMİYOR

Ergun Poyraz'ın, şu anda erişimi mümkün olmayan "19mayis1919.com.tr" adlı internet sitesinde çıkan yazısında, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu ve eski Vali Şahabettin Harput'a seviyesiz saldırılar ve ağır hakaretler bulunuyor.

İşte Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti'yi kapatmaya delil olarak gösterdiği Ergun Poyraz'ın yazısındaki seviyesiz ifadeler:

ABDULKADİR AKSU BAKANKEN NAMAZ KILDI, NECİP HABLEMİTOĞLU VE EMEKLİ BİNBAŞI İHSAN GÜVEN ÖLDÜRÜLDÜ

"AKP'nin seçimleri kazanmasının ardından yine İçişleri Bakanı olan Abdulkadir Aksu, 21 Kasım 2002 tarihinde partisinin milletvekilleriyle Hilton Otel'de namaz şov yapıyordu. Ön saflarda namaz kılan Aksu ve arkadaşları beş dakikalık mesafedeki Kocatepe Camii yerine her nedense Hilton'u seçiyordu.

Bu namaz şovun ardından 18 Aralık 2002 tarihinde laik, demokratik Cumhuriyetin iç ve dış hasımlarını deşifre ederek, onları gün yüzüne çıkaran Dr. Necip Hablemitoğlu alçakça hayatını kaybediyordu.

Su uyur düşman uyumazdı. Bu sefer de korumasız hedeflere yöneldiler. Yine irticai yapılanmalar, petrol, ekonomi ve birçok araştırma yapan, gazeteci ve yazarlara belge yağdıran emekli Binbaşı İhsan Güven, 30 Nisan 2004 tarihinde evinde eşiyle birlikte öldürülüyordu."

Ergenekon zanlısı Ergun Poyraz, emekli Vali Şahabettin Harput'un Suruç'ta Şevki İmam Kız Kur'an Kursu açılışına katıldığı ve konuşma yaptığı, Hilvan'da cami açılışına katıldığı, Bediüzzaman Said Nursi Kültür Vakfı'nın düzenlediği geceye katıldığı ve gecede namaz kıldığını yazdı. Ergenekoncu Poyraz'ın suç saydığı bu eylemleri Başsavcı Yalçınkaya da suç saymış...

Ergun Poyraz, söz konusu yazısında, Abdulkadir Aksu'nun İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemde işlenen cinayetleri Aksu'nun üzerine yıktı.

BAŞSAVCI, ERGENEKON'A DOKUNMAMIŞTI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Danıştay 2. Dairesi'ne yapılan silahlı saldırının yargı aşaması sonuçlanmadan ve gerekçeli kararı açıklanmadan, Danıştay saldırısını AK Parti ile ilişkilendirmişti.

Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti'yi kapatmaya yönelik hazırladığı iddianamede, Danıştay 2. Dairesi'ne silahlı baskın düzenleyen Alparslan Arslan'ın ismi de yer almıştı. Başsavcı Yalçınkaya, Cumhuriyet ve Danıştay saldırılarını "içki" ve "esrar" bağımlısı kişilerle barda planlayan Alparslan Arslan'ı kökten dinci olarak tanımlamıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen, JİTEM'in kurucularından olduğu ileri sürülen emekli Tümgeneral Veli Küçük'ün, Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'la ilişkisini gösteren fotoğrafı da görmezden gelmişti.

Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, bütün bu gerçeklere rağmen Danıştay saldırısını bile AK Parti ile ilişkilendirmeye çalışması dikkat çekmişti.

ERGUN POYRAZ'IN KİTABININ TAMAMINI İDDİANAMESİNE ALMIŞTI

Gazetemiz, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın; Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında tutuklanan yazar Ergun Poyraz'ın 'Patlak Ampul' kitabını AK Parti'ye açtığı kapatma davasında ek delil olarak dosyaya koyduğunu ortaya çıkarmıştı. Kitabın 466 sayfalık fotokopisinin, ek delillerin bulunduğu bir klasörü doldurduğu öğrenildi. Ergun Poyraz'ın bilgisayarında, Ergenekon ile ilgili önemli bilgi ve belgeler ele geçirilmişti.

DEVLETİN GİZLİ ARŞİVİ ERGENEKONCUDA ÇIKMIŞTI

Başsavcı'nın iddianamesinde kitabına ve sitesinde yayınlanan bir yazıya yer verdiği Ergun Poyraz'ın evinde devlete ait gizli belgelerin olduğu ortaya çıkmıştı. Poyraz'ın bilgisayarında ismi gizlenmiş askerlerle ilgili bilgilerin yanı sıra, çok sayıda kamu çalışanı ve üst düzey yetkililere ilişkin bilgiler yer alıyor. Ergun Poyraz'ın evinde çıkan Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi'nin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki bir bilgisayardan gönderildiği ortaya çıkmıştı. Bu gelişmenin ardından gözaltına alınan ve İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandıktan sonra tutuklanan Poyraz, 328 gündür tutuklu bulunuyor.

Kaynak: Vakit

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2008, 11:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikri Karaman
Fikri Karaman - 10 yıl Önce

Savunmada bulunan asagidaki iki cümle'nin yorumuna ihtiyac varmi?

"Yargılama hukukunun temel ilkesi delillerden sonuca gitmek iken, partimiz hakkında açılan davada bu ilke tersine çevrilmiş görünmektedir.
Önce dava açmaya karar verilmiş, daha sonra da bunun için delil toplanmıştır.(II-1)"

"..internetten elde edilen gazete haber ve yorumlarının 2 Şubat 2008 Cumartesi ve 3 Şubat 2008 Pazar günleri indirildiği görülmektedir.
Bu durum Başsavcılığın partimiz hakkında dava açabilmek için hafta sonu tatilinde bile yoğun bir mesai yaptığını göstermektedir.II-1"

banner33

banner37