banner39

Ergenekon'da 4'üncü iddianame geliyor

Ergenekonda dördüncü iddianamenin geleceği, yeni iddianamenin bir numarasında da Dursun Çiçek'in yer alacağı öne sürüldü.

Arşiv 19.03.2010, 11:19 19.03.2010, 11:19
Ergenekon'da 4'üncü iddianame geliyor

 

Ergenekon'da 4'üncü iddianamenin temelini İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın oluşturması bekleniyor. 1 numaralı şüphelinin ise Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek olacağı iddia edildi

Ergenekon soruşturmasında 4'üncü iddianame, kısa süre içinde başsavcılığa sunulacak. İddianamenin temelini, 'ıslak imza' tartışmalarının odağındaki isim Albay Dursun Çiçek'in hazırladığı öne sürülen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı oluşturacak. 

1 numaralı şüphelinin de Çiçek olduğu ileri sürüldü. İddianamede planın odasında bulunduğu öne sürülen Avukat Serdar Öztürk'ün de sanık olarak yer alması bekleniyor.

ERZİNCAN'DAN EKLER

4'üncü iddianamede, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet savcıları tarafından hazırlanan 'Erzincan Dosyası'ndan da yararlanılacağı iddialar arasında. 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile Başsavcı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında hazırlanan Erzincan iddianamesinin 14 ek klasörünün, 4'üncü iddianamenin delillerinde yer alacağı öğrenildi. Erzincan soruşturmasında, 'İrtica İle Eylem Planı'nın kentte uygulanmaya çalışıldığı belirtilmişti.

Yeni iddianame de Ergenekon soruşturmasının firari sanığı Bedrettin Dalan'ın da yer alacağı öne sürüldü. Şüpheli sıfatıyla aranan ve en son Rusya'da görülen Dalan 'terör örgütü kurmak ve terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılanacak.

ÇEVİK BİR İDDİASI


İddianamenin dikkat çeken isimleri arasında Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT İstanbul Daire Başkanı Nuri Gündeş de var. Savcı Zekeriya Öz, Bir ve Gündeş'in 'şüpheli' sıfatıyla ifadesini almıştı. Bir ve Gündeş'e Başbakan Erdoğan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'ya yönelik eylem planların sorulduğu öne sürülmüştü. İddianamede Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ile Ulusal TV kanalının İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya'nın da olacağı öğrenildi.

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?