banner15

Ergenekon'da Rahşan Ecevit tanık olarak dinlenecek

Savcı Ergenekon davasına Rahşan Ecevit'in tanık olarak çağrılmasını istedi.

Ergenekon'da Rahşan Ecevit tanık olarak dinlenecek


Birleştirilmiş Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sanık Mehmet Haberal ile ilgili iddianamedeki anlatımları çerçevesinde merhum Başbaban Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, Emrehan Halıcı ve Mücahit Pehlivan'ı tanık olarak dinlenmesi yönünde görüş bildirdi.

Savcı Pekgüzel ayrıca tutuklu sanıklardan Mustafa Dönmez ile ilgili olarak Zir Vadisi krokisi ve Başbakan'a suikast belgesinin grafolojik yönden benzerlik gösterip göstermediği konusunda kriminal inceleme yapılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti ise bu talep konusunda herhangi bir karar vermez iken daha önceden Rahşan Ecevit'e yazı yazılarak Bülent Ecevit'in tedavi evraklarının ve raporlarının istenilmesine ilişkin kararı yinelediklerini açıkladı. Ancak bu kararda Recai Birgün ve Ahmet Şagar'ın verdiği cevabi yazıların da eklenerek Rahşan Ecevit'ten bu ve raporların tekrar istenilmesine karar verildi.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti oy çockluğu ile sanıklar ve avukatlarının tahliye taleplerini red ettiklerini açıkladı. Ancak Mahkeme Başkanı Köksal Şengün 14 haftadan beri vermiş olduğu karşı oyu yineleyerek Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Mustafa Özbek'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık hakkında farklı gerekçelerle tahliye kararı verilmesi gerektiği yönünde taleplere karşı oy kullandı.

Başkan Şengün 19 sanık haricinde bu hafta başında ifadesi video konferans sistemiyle alınan sanık Mehmet Haberal'ın da tahliye edilmesi gerektiği yönünde ilk kez karşı oy kullandı.

Duruşma 12 Nisan 2010 Pazartesi gününe ertelendi.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 09:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35