banner39

Ergenekon'da yeni gözaltına alınanlar

Ergenekon'un son dalgasında, aralarında iki emekli orgeneralin de yer aldığı 40'a yakın kişi gözaltına alındı.

Arşiv 07.01.2009, 14:05 07.01.2009, 14:05
Ergenekon'da yeni gözaltına alınanlar


Ergenekon'un son dalgasında emekli askerlerin yanı sıra; aralarında yazar, gazeteci ve bilimadamının da yer aldığı 40'a yakın kişi gözaltına alındı.

Ergenekon'un 10. dalgasında gözaltına alınan ve evinde arama yapılanlar arasında en dikkat çekici isim emekli Orgeneral Tuncer Kılınç. 28 Şubat sürecinde 3. Ordu Komutanı olan Tuncer Kılınç, 2001-2003 yılları arasında da Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Bir diğer emekli Orgeneral Kemal Yavuz da İstanbul'da gözaltında. Yavuz, 1992-1994 yıllarında Harp Akademileri Komutanlığı görevinde bulundu.

Gözaltındaki isimlerden emekli Tümgeneral Erdal Şenel de 28 Şubat sürecindeki kilit isimlerden biriydi. Şenel, o dönem Genelkurmay Hukuk Müşaviriydi.

Gözaltına alınan ya da evinde arama yapılan emekli generaller, yine Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli orgeneraller Hurşit Tolon ile Şener Eruygur gibi ulusalcı bilinen isimler.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan isimlerden biri de Prof. Dr. Kemal Gürüz. Gürüz, 1995-2003 yılları arasında iki dönem YÖK Başkanlığı yaptı.

Gözaltına alınan bir diğer Prof. Dr. Yalçın Küçük de son dönemde katıldığı televizyon programlarında Ergenekon davasına ilişkin eleştirileriyle öne çıkıyordu.

Operasyonda göze çarpan bir diğer önemli isim eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin. Gözaltına alınan Emekli Emniyet Müdürü İbrahim Şahin, Susurluk davasında yargılandı ve hüküm giydi.

Gözaltında bulunan bir diğer kişi ise gazeteci Engin Aydın. Aydın, aynı zamanda Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?