Ergün: Girişimci Bilgi Sistemi üzerine çalışıyoruz

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Girişimci Bilgi Sistemi" üzerine çalıştıklarını söyledi.

Ergün: Girişimci Bilgi Sistemi üzerine çalışıyoruz


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlık olarak doğru strateji ve bilgi üretimi için 'Girişimci Bilgi Sistemi' kadı altında önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ergün projeyle, sanayi ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm gerçek ve tüzel kişilerin farklı kamu kurumları tarafından toplanan verilerini tek çatı altında birleştirdiklerini belirtti.

Meslekte Birlik Grubu tarafından düzenlenen İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Yönetimine Yürüyüş Gecesi'nde muhasebecilere seslenen Bakan Ergün, işletmelerin kendilerine yol haritası oluştururken kullanmaları gereken en önemli kaynağın aslında muhasebe kayıtları ile finansal oranları olduğunu dile getirdi. Bakan Ergün, bu kayıtların, bu özellikleri itibariyle sadece bankadan kredi çekerken veya vergi beyannamesi doldururken kullanılacak bilgiler olmadığının altını çizdi.

Ergün, şunları ifade etti: ''Kamu olarak kayıtların eksik ve yanlış tutulmasından kaynaklanan sıkıntıları biz de yaşıyoruz'. Doğru strateji ve politikalar üretmek için, doğru bilgilere sahip olmak gerekiyor. Bakanlık olarak, 'Girişimci Bilgi Sistemi' adı altında çok önemli bir proje üzerinde çalışıyoruz. Üzerinde titizlikle durduğumuz bu projeyle, sanayi ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm gerçek ve tüzel kişilerin farklı kamu kurumları tarafından toplanan verilerini tek çatı altında birleştiriyoruz. Projeyi nihai aşamaya getirdiğimizde ülkemizde faaliyet gösteren sektörleri, alt sektörleri ülke, dönem ve şehir bazında tasnif edebilecek, her sektörün finansal yapısını ortaya koymamız mümkün olacak. Bu veriler, çok daha başarılı bir ekonomi yönetimi sergilemeye, doğru teşhis ve tedaviler geliştirmeye vesile olacaktır.''

Sistemde veri olarak kullanılan en önemli kaynakların başında ise beyannamelerin geldiğini kaydeden Ergün, ancak beyannamelerde rastlanan yanlışların, işlerin ciddi bir şekilde yavaşlamasına neden olduğunu belirtti. Ergün, ''Ekonomimizin yapısal sorunları olan finans sistemimiz, faiz oranları, enflasyon, bütçe açıkları ve sosyal güvenlik gibi konularda önemli reformlar yaptık; ancak kayıt dışı ekonomiyi önleme konusunda yeterince mesafe alamadık. Kayıt dışı ekonomi yükünü uzun yıllardan bu yana sırtında taşıyan Türkiye, bu yükten bir an önce kurtulmalıdır.'' değerlendirmesinde bulundu.

Sivil toplum kuruluşlarının tabana yayılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Nihat Ergün, Türkiye'nin son 7 yılda ortaya koyduğu başarılı performansın en önemli göstergelerden birinin de, bu kuruluşların nicelik ve nitelik olarak ilerlemeleri olduğuna dikkat çekti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı, sivil toplum kuruluşlarının, Türkiye'yi yakından ilgilendiren konularda inisiyatif kullanmalarından, fikir beyan etmelerinden ve proje geliştirmelerinden memnuniyet duyduklarını vurguladı. Bu kuruluşları siyasi partilerle karıştırmamak, esas misyonu her zaman akılda tutmak gerektiğinin altını çizdi.

Ergün, bugün bazı meslek odalarının mesleğin mensuplarının haklarını korumak ve geliştirmekten ziyade, güncel siyasetle uğraştıklarına işaret ederken ''Bu durum meslek odalarının esas amaçlarını yerine getirmesinin önüne geçebiliyor, çözüm odaklı, yenilikçi, ileri görüşlü ve etkin bir yönetim oluşmasını engelleyebiliyor. Bu nedenle, demokratikleşmenin adresi olan sivil toplum kuruluşlarının da daha demokratik hale gelmeleri, çağdaş bir şekilde yönetilmeleri büyük önem taşıyor" dedi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 00:02
banner53
YORUM EKLE

banner39