banner39

'Erke dönergeci'nde ilk istifa

Bedava elektrik üretmek için yola çıkan Erke'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Naci Öztürk istifa etti.

Arşiv 17.05.2008, 12:53 17.05.2008, 13:57
'Erke dönergeci'nde ilk istifa


Hiç yakıt tüketmeden enerji üretecek 'çağın icadı'nı yapma iddiasıyla yola çıkan Erke'den icat yerine istifa geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Naci Öztürk görevini bıraktı.

Kasım 2006'da yoğun bir reklam kampanyası ve ihtişamlı bir basın toplantısıyla hiç yakıt tüketmeden enerji üretecek 'çağın icadı'nın müjdesini veren 'Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Naci Öztürk görevinden istifa etti.

Öztürk'ün 28 Nisan'da yönetim kuruluna sunduğu istifası kabul edilirken, ilk genel kurulda ortakların onayına sunulmak üzere, boşalan yönetim kurulu üyeliğine şirket ortağı Faruk Canız getirildi. 2 Mayıs'ta ise Öztürk'ün yerine şirket başkanlığına ortaklardan Uğur Ayık seçildi.

Erke'nin 5 milyon YTL'lik sermayesinin 3 milyon YTL'lik kısmı Mustafa Naci Öztürk'e, 250'şer bin YTL'lik kısımları ise Sait Ruhi Başaran, Uğur Ayık, Cemal Çalışkan, Faruk Canız, Celal Çalışkan, Fahri Çalışkan, Murat Soyer ve İsmail Alptekin'e ait bulunuyor.

1992 yılında kurulan ve 2006 yılında 'Bilimsel Düşüncenin Gücü' sloganıyla yola çıkan Erke şirketi, emekli paşa ve bürokratların da katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyunun önüne çıkmıştı. Şirket, 2007 yılı içinde piyasaya sunacağı Erke dönergeci sayesinde maddenin atalet özelliğinden faydalanarak istenilen yerde, istenilen miktarda elektrik elde edilebileceğini savunuyordu. Ancak daha sonra icadın 2007 yılına yetişmeyeceği açıklandı.

İcadın ne safhada olduğu merakla beklenirken, uzun süredir sessizliğini koruyan Erke'de başkan Öztürk'ün istifası dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak ulaşmak istediğimiz yeni Erke başkanı Uğur Ayık'tan bir yanıt gelmedi.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?