banner39

'ERKE'ler artıyor

Emekli paşaların katılımıyla kamuoyuna duyurulan, ancak nasıl olduğu yolunda hiçbir açıklama yapılmayan ERKE projesine yeni bir rakip çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ERKE'ler artıyor

Ankaralı makine teknisyeni, 2001 yılında tescil ettirdiği “Elektrik ve Hareket Üretim Sistemi”nin Erke projesiyle tıpa tıp uyduğunu söyledi. Erke Projesi’nin kendi projesi olup olmadığını bilmediğini ifade eden Ankaralı Milliyet Gök, “Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirdiğim projemi, öğrencilere yardımcı olsun diyerekten okullara da göndermiştim. O öğrencilerden biri kendi projesi gibi sunmuş olabilir” şeklinde endişesini de dile getirdi.

 Ankaralı, makine teknisyeni Milliyet Gök, “Elektrik ve enerji üretim sistemi” ile ilgili kendisinin projesi olduğunu ve projenin tescilinin bulunduğunu söyledi. Gök, projeyi 1 Şubat 2001 tarihinde “Elektrik ve hareket üretim sistemi” adıyla Türk Patent Enstitüsü’ne saat 15.03’de 2001/00335 numara ile kayıt ettirdiğini açıkladı.

Çalışmasını 2000’li yılların başında enerji sıkıntısına çözüm olarak planladığını ifade eden Gök, sisteminin temeli “Çok güçlü manyetik mıknatıslar, birbirine itiş gücü sağlıyor. Bu itiş güçlerinin orta merkezde toplanmasıyla bir fizikle manyetik enerji oluşuyor. Oluşan enerji de ilk önce harekete daha sonra da elektrik enerjisine dönüyor” diyerek açıkladı.

HER KAPIYI ÇALMIŞ

Projesini tescil ettirdikten sonra Sanayi Bakanlığı’na, Enerji Bakanlığı’na ve ODTܒye götürdüğünü hepsinin çok beğendiklerini hatta 2 Mart 2001 tarihinde ODTܒye 144 no ile projemi kayıt yaptırdığını belirten Gök, “Ama her yerde torpil işlediği için bir türlü bana destek olacak gücü bulamadım. En son gittiğim TÜBİTAK’ta ise güvenlikçiler beni kapıdan bile almadı” dedi.

Ankara Sanayi Sitesi Ostim’de arkadaşlarıyla projeyi minyatürünü yaptıklarını ve başarılı olduğunun altını çizen Gök, “Son çare olarak noter onaylı belgeyle yurt dışında destek bulmak amacıyla projeyi bir danışman firmaya verdim. Şimdi onlar Avrupa’da projeye destek arıyorlar” şeklinde konuştu.

“ERKE İLE AYNI OLABİLİR”

Projesini teknik lise mezunu olduğum için bir çok öğrenci akademik eğitim amaçlı verdiğini anlatan Gök, “Muhtemelen bu öğrencilerden bir tanesi bu firmaya giderek projeyi kendisinin tasarladığını beyan etti. ARGE’deki bilim adamları da projeyi yapılacak gibi görünce çalışmalara başladılar. ERKE projemi sahiplenmiş olabilir. Ama hiçbir zaman ‘çalmışlar’ gibi ifade kullanamam. Ama binlerce yere projemi gönderdim” derken birde uyarıda bulundu:
“Yalnız şu bilinsin ki sistem çok hassas. Benden başkası da çalıştıramaz. Bu sistem iki türlü çalışır, ikisi de bende saklı. Çizimlerimi yazılarımı tariflerimi istedikleri kadar uygulasınlar fark etmez. Benim içim rahat. Tabii onların projesi farklıysa da elimden gelen desteği veririm.
Önemli olan kimin olduğundan çok, sistemin hayata geçirilmesidir”

NASIL ÇALIŞIYOR

Gök projesini çalışma sistemini ise şöyle anlattı:
“Bu buluş enerji üretmek ve hareket sistemi içerir. Enerji, ana şasi üzerine paralel şekilde monte edilen, itici özelliği olan güçlendirilmiş zıt mıknatısları çarpıştırmak suretiyle elde edilir. Enerji, bu sisteme bağlı olan orta hareket güç merkezine rulmanlar aracılığıyla aktarılır.
Aktarılan enerji, şarj dinamosu sayesinde elektrik depolamaya başlar. Elde edilen enerjiyle istediğimiz her türlü mekanizmayı çalıştırabiliriz. Aynı sistemle, dönen mekanizmayı aktarma dişlisinden hareket noktasına aktarıp bir mekanizmanın yürümesine güç verir. Elde ettiğimiz güç, araba, iş makineleri, oyuncuklar gibi her tür aracın hareket etmesini sağlayabilir, bu araçlarla sanayide rahatlıkla kullanılır. Bu sistem enerjisini kendisi üretip hiçbir yerden enerji almadan çalışır”

 

(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?