Erken seçim olursa 3 bakan bırakacak

Seçim kararı alınması durumunda yasalar gereği Adalet Bakanı Çiçek, İçişleri Bakanı Aksu ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım görevlerinden ayrılacaklar.

Erken seçim olursa 3 bakan bırakacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın düğmeye bastığı erken seçim kararıyla birlikte Adalet, İçişleri ve Ulaştırma Bakanları yerlerini bağımsız isimlere bırakacaklar.

AKP’nin Meclis’e erken seçim kararını aldırtması halinde Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Anayasa’nın 114’üncü maddesi gereğince görevlerinden hemen ayrılacaklar.

Bu üç bakanlığa Başbakan Erdoğan tarafından Meclis içinden ya da dışından üç bağımsız isim atanacak. Üç yeni bakanın ataması, seçim kararı alınmasından itibaren beş gün içinde yapılacak

Konu ile ilgili Aksu ve Yıldırım şöyle konuştu:

Aksu: 'Yasa gereğ ikarar alındığında 3 bakan görevlerini bırakıyor, omakama partili olmayan bağımsız kişiler getiriliyor. Milletvekili arkadaşlarım ne yapıyorsa onu yapacağım, sonra da bölgemize gidip seçim çalışmalarını yapacağız" dedi.

Yıldırım: "Ben ilk geldiğim günden beri milletin arasına dönmeye hazırım. Anayasa gereği ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız."

ANKA

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2007, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER