banner15

Ermeni belgeseli dün gece yayınlandı

ABD'nin haber kanalı PBS için hazırlanan Ermeni Soykırımı belgeseli dün gece yayımlandı.

Ermeni belgeseli dün gece yayınlandı

Andrew Goldberg'ün yönettiği bir saatlik belgeselin giriş bölümünde, bu çalışmanın çok sayıda Ermeni kuruluş, vakıf ve ailenin desteğiyle hazırlandığı belirtildi.

Belgesel Türkiye'nin 'dengeli yayın' girişimlerine hedef olmuş, PBS kanalının bu kaygıyı gidermek üzere hazırladığı, karşıt tezleri savunan dört tarihçinin katıldığı ve belgeselin ardından yayımlanması planlanan panele Ermeni dernekleri büyük tepki göstermişti.

Bir saat süren belgeselde, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi anlatıldı ve
1890'lardan itibaren imparatorluğun çöküş döneminde Ermenilere sistematik bir katliam uygulandığı ve bunun soykıırm tanımına uygun olduğu görüşleri öne sürüldü.

Belgeselde ilk olarak, Hamidiye Alayları döneminde 1890'larda yaşanan katliamlardan söz edildi.

Daha sonra da 1915 yılındaki tehcir kararı, bu tehcir sırasında ölen Ermeniler'in hikayeleri anlatıldı ve sistematik, merkezi bir kararla Ermeniler'in sadece Ermeni oldukları için öldürüldükleri iddia edildi.

İttihat ve Terakki partisi liderlerinin olan Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa'nın ölüm cezasına çarptırılmalarının da, o zamanki mahkemede aslında Ermeni soykırımının kabul edildiği tezi öne sürüldü.

Belgeseli izleyen gazeteci Yasemin Çongar, belgeselde yayımlanan birçok resim, fotoğraf ve görüntünün Türkiye'de şimdiye dek hiç izlenmemiş olduğuna inandığını söylüyor.

Çongar, belgeselde Türk resmi tezinin saygın bir şekilde temsil edilmediğini; sadece emekli büyükelçi Gündüz Aktan'ın 2000 yılında ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmadan geniş alıntılarla resmi tezin yansıtıldığını belirtiyor.

Belgeselde, Minnesota Üniversitesi öğretim üyesi Taner Akçam, Michigan Üniversitesi'nden Müge Göcek gibi Ermeni soykırımı tezinin tartışılması gerektiğini savunan akademisyenlerin görüşlerine de yer veriliyor.

Türkiye'den de Sabancı Üniversitesi'nden Halil Berktay görüşlerini ifade ediyor.

Ayrıca, gerek İstanbul, gerekse Doğu Anadolu'dan sıradan insanların görüşlerine de yer veriliyor.

Türkçe ve Kürtçe konuşan vatandaşlar, dedelerinden ve büyüklerinden dinledikleri hikayeleri aktararak, en azından katliam yapıldığını ifade ediyor.

Görüşlerine yer verilen gençler ise, kendi bildikleri tarihin böylesi bir soykırım içermediğini söylüyor, Türklerin asla soykırım yapacak bir halk olmadığı yönündeki görüşlerini dile getiriyorlar.

Panel yok

Türk tarafının 'dengeli yayın' talebi nedeniyle belgeselin hemen ardından yayımlanması beklenen panel ise bazı kentlerde yayımlanmadı.

Washington'da bulunan gazeteci Yasemin Çongar, buranın yanısıra New York'ta da panelin yayının durdurulduğunu; ancak bazı kentlerde panelin yayımlanmış olabileceğini söyledi.

Panel, Emeni tezine karşı çıkan bilim adamlarının da yer aldığı gerekçesiyle Ermeni derneklerinin tepkisini çekmiş; panelin yayımlanmaması için kampanya başlatılmıştı.

Panelde, soykırım tezini reddeden ABD'li bilim adamı Justin McCarthy ve ODTÜ'den Ömer Turan görüşlerini dile getiriyordu.

bbc
 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48