Ermeni işgali altındaki Karabağ'da seçimler yapılıyor

Ermeni işgali altında bulunan Yukarı Karabağ bölgesinde sözde parlamento seçimleri yapılıyor.

Ermeni işgali altındaki Karabağ'da seçimler yapılıyor


Azerbaycan'ın yasa dışı olarak nitelediği seçimlerde, TSİ 06.00 ile 18.00 arasında oy kullanılabilecek. Kayıtlı 95 bin seçmenin olduğu bölgede seçimlerin geçerli olması için seçmenlerin en az yüzde 25'inin oy kullanması gerekiyor.

Yukarı Karabağ'da seçimlere katılan parti ve adayların çoğu bölgenin bağımsızlığını, bazıları ise Ermenistan ile birleşmeyi savunuyor.

Seçimlere katılan 4 parti ve 40 aday, meclisteki 33 sandalye için yarışıyor.

Bu arada, Azerbaycan'daki Yukarı Karabağ İçtimai Birliği, yayımladığı bildiride, Yukarı Karabağ'da yapılan seçimlerin kanunsuz olduğunu, bölgede herhangi bir seçimin ancak Azerbaycan Anayasası çerçevesinde mümkün olabileceğini bildirdi.

Bildiride, ''Biz inanıyoruz ki, Yukarı Karabağ sorunu uluslararası hukuk normları çerçevesinde adaletli bir biçimde çözülecek. Azerbaycan halkı doğdukları topraklara geri dönecek ve iki halk (Azeri-Ermeni) Karabağ'da huzur içinde yaşayacak'' denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ve Azerbaycan Merkezi Seçim Kurulu da geçen hafta yayımladıkları açıklamalarda Ermeni tarafının düzenlediği seçimleri kınamışlardı.

Kaynak: AA


 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 15:59
banner53
YORUM EKLE

banner39