banner39

Ermeni lobisi Yahudilerden memnun

Ermeni lobisi Yahudi kuruluşunun tutum değiştirmesinden kısmen memnun olduğunu bildirdi.

Arşiv 22.08.2007, 19:58 22.08.2007, 19:58
Ermeni lobisi Yahudilerden memnun


ABD'deki Ermeni lobisi, Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League'in (ADL-İftira ve İnkarla Mücadele Birliği) tutum değiştirerek 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamaya başlama, ancak Kongrede bekleyen sözde soykırım tasarılarına karşı çıkmayı sürdürme kararından kısmen memnun oldu.

Radikal Ermenileri bir araya getiren Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından yapılan açıklamada, ADL'nin kuruluş içinden gelen baskılar sonucu tutumunu değiştirmek zorunda kaldığı ifade edildi.

ANCA icra direktörü Aram Hamparian, ADL'nin "soykırımı" tanıma açıklamasından memnun olduklarını, ancak bu Yahudi kuruluşunun "liderliği içindeki bazı unsurların, Ermeni tasarısının Kongreden geçmesini hala engellemeye çalışmasından rahatsızlık duyduklarını" söyledi.

Diğer bir Ermeni örgütü Amerikan Ermeni Meclisinin (AAA) yayımladığı açıklamada da, ADL'nin tutum değişikliği, "ileriye doğru bir adım" olarak övüldü, ancak kuruluşun sözde soykırım tasarısının Kongrede kabulüne karşı çıkmayı sürdürmesinin "üzüntüyle karşılandığı" belirtildi.

Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinde bekleyen sözde soykırım tasarısı, 435 üyeli bu mecliste 225 milletvekili tarafından destekleniyor.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?