banner39

Ermeni Soykırım İddiaları'nda Son Durum

Ermeni Soykırım İddialarında Türkiye'ye yönelik baskılar giderek artıyor. George Bush'un Senato'da yapacağı konuşma ise merekla bekleniyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ermeni Soykırım İddiaları'nda Son Durum

 

-İslamonline

Fatih Er 

 

Ermenilerce soykırımın başlangıç tarihi ilan edilen 24 nisan yaklaşırken, dünya genelinde yaşayan Ermeniler, Türkiye karşıtı atağa geçti. ABD'deki Ermeniler, soykırım iddialarının tanınması için ABD Senatosu'ndan 35 senatörün, Temsilciler Meclisi'nden de şu ana kadar 175 milletvekilinin desteğini aldı.  Ermeni diasporası Amerika başkanı Bush’un senatoda yapacağı konuşmada soykırım iddialarına değinmesini istiyor.

 

Amerika’da gözler Bush’un 24 nisan da yapacağı konuşmaya çevrilmişken, ermeni lobisi, ABD kongresinde dün düzenlediği anma törenine, kasım ayındaki başkanlık seçiminde Amerika başkanı George Bush'a karşı kaybeden Demokrat Parti senatörü John Kerry’i de katıldı. Ermeni lobisi desteğini arkasına alan John Kerry “1.5 milyon insan öldürüldü. bu çok büyük bir soykırım. Tarihten ders almalıyız. Ermeni soykırımının tanınması çabalarımız için bastırmaya devam edeceğiz'' dedi.

 

Amerika’da soykırım iddialarının tanınması için tüm kartlarını ortaya koyan Ermeni diasporası, Avrupa’da da boş durmuyor. geçtiğimiz günlerde sözde ermeni soykırımının 90’ıncı yıldönümü nedeniyle yapılan etkinlikler çerçevesinde düzenlenen uluslararası bir konferansta konuşan koçaryan, “geçmişi nefretle değil, acıyla anımsadıklarını” söylemiş, Türkiye’yi saldırgan olmakla suçlamıştı. Resmi bir ziyaret için Fransa da bulunan Ermenistan cumhurbaşkanı, senatoda gazetecilere yaptığı açıklamada, başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın soykırım iddiaları hakkında iki ülkenin tarihçileri arasında bir komisyon kurulması yönündeki önerisini değerlendirdi.

İki ülkenin ilişkilerde ileriye bakması gerektiğini belirten Koçaryan, ''Türkiye gerçekten bu konuyu tartışmak istiyorsa, Ermenistan bunun en yüksek seviyede ve olabilecek en geniş çerçevede olmasını tercih eder'' diye konuştu. Koçaryan aksam saatlerinde de Fransa cumhurbaşkanı Chirac'la birlikte 'Ermenilerin soykırım iddialarını' anmak için  Komitas heykeli önüne gidip çelenk bırakacaklarını açıkladı.

Yunanistan da yaşayan ermeni diasporası parlamento binasının önünde bir gösteri düzenleyerek Türkiye'nin Atina büyükelçiliği'ne yürüdü. Yunanistan Milli Gençlik Kurulu ve Yeni Demokrasi Partisi gençliğinin de Ermenilere destek verdiği yürüyüşte`dağlık Karabağ Ermenistan'a ait', `Türkler ve Azeriler soykırımcı' sloganları atıldı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü