banner15

'Ermeni Tasarısı bu kez geçebilir'

ABD Kongresi’ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısının bu defa geçebileceği öne sürüldü.

'Ermeni Tasarısı bu kez geçebilir'

ABD’nin büyük gazetelerinden Los Angeles Times, tasarın, Demokratların Kongre’yi kontrol etmeleri ve Dink cinayeti nedeniyle “bu defa geçme şansı”nın olduğunu belirtirken Bush Yönetimine “gerçeği tercih et” çağrısını yaptı.

Ermeni toplumunun yoğun olduğu Kaliforniya eyaletinde yayınlanan Los Angeles Times, “Soykırım tasarısı için yeni umut” başlıklı başyazısında her yıl Kongre’ye bağlayıcı olmayan bir “Ermeni soykırımı” tasarısının sunulduğunu anımsattı. Ancak şimdiye kadar bu tasarıların geçmediğini belirten gazete “Ancak önceki yılların aksine bu defa bu sembolik ancak önemli yasal düzenlemenin geçme şansı var” diye yazdı.

Tasarının neden bu defa geçebileceğini anlatırken iki gelişmenin ivme yarattığını kaydeden gazete, bunları Kongre’nin kontrolünün demokratların elinde bulunması ve Hrant Dink’in öldürülmesi olarak sıraladı.

Gazete, “Tarihte meydana gelen ancak hakkında dünya çapında yapılan yorumu Ankara tarafından hala reddedilen bir olaya ilişkin gerçeği söylemek Türkiye’de suç olmaya devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Los Angeles Times, Başkan George W. Bush’un 2000 seçim kampanyası sırasında “soykırım” sözcüğünü kullanma sözü vermesine karşın bunu yapmadığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Ankara’nın kayda değer bir etkinliği var ve Türkiye, Kongre’nin kararları nedeniyle uzaklaştırılmayacak kadar fazla değerli bir müttefiktir. Ancak, ABD’nin en iyi olduğu zaman, bir işin doğru olup olmadığına bakmadan hareket ettiğinde değil, gerçeğini tercih ettiği zaman.”

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35