banner39

Ermeni Tasarısı İncirlik'i etkiler

ABD'li stratejistler, Ermeni Tasarısının geçmesi halinde İncirlik'teki Amerikan Üssünün tehlikeye girceği uyarısında bulundular.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ermeni Tasarısı İncirlik'i etkiler

Washington Enstitüsü’nün Yakın Doğu Politikası üst düzey uzmanlarından Soner Çağatay, tasarının, ABD’nin Irak ve Afganistan operasyonları için hayati önem taşıyan İncirlik Üssü acısından taşıdığı sakıncalara dikkat çekerken “ABD’nin Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonları, İncirlik üssünü kapatan gösterilerin tekrarlanması riskini göze alamaz” görüşünü dile getirdi.

Soner Çağatay, Washington Times gazetesinde yayınlanan Ermeni Soykırımı Deliliği” başlıklı makalesinde Kongre’yi “Ermeni soytırımı”nın tanınmasına ilişkin tasarı konusunda uyardı. Türk-ABD ilişkilerinin Irak savaşından hasar gördüğünü kaydeden Çağatay, söz konusu tasarın Temsilciler Meclisi’nden geçmesi halinde Washington ile Ankara arasındaki ikili ilişkilerin kopmasına neden olacağını belirtti.
Tasarının aynı zamanda Kongre’deki demokrat çoğunluğun ilk “dış politika gaffı” olacağı uyarısını da yapan Çağatay, ABD’nin Irak’taki istikrarsızlığın tırmandığı bu konjontürde Türkiye’yi kaybetme riskini göze alamayacağını da savundu.

TÜRK HALKI “HAKARET” SAYAR

Türk halkının çok büyük bir çoğunluğunun bir “soykırım”ın olduğuna inanmadığını belirten Çağatay, Kongre’nin tasarıyı oynaması halinde Türk tarihi konusunda bir karar vereceğini, bunun da Türkler tarafından “hakaret” olarak algılanacağını kaydetti.

ABD’nin Türklerin arasındaki popülaritesinin zaten çok düşük olduğuna işaret eden Çağatay, “Temsilciler Meclisi’nin kararı, Türk halkında ABD’ye karşı kitlesel bir gücenmeye neden olur. Bu tepki de, ABD-Türk askeri işbirliğini kaçınılmaz olarak felce uğratır” diye yazdı.

Soner Çağatay, Fransız Ulusal Meclisi Ermeni yanlısı kararını aldığında Fransa’ya gösterilen tepkiye dikkat çekerken iki ülke arasındaki askeri ziyaretlerin ve tatbikatların dondurulduğunu, Fransız şirketlerinin Türk savunma ihalelerinden dışlandığını ve Türk generallerinin Fransa’dan aldıkları nisanları geri verdiklerini anımsattı. Çağatay “Ermeni tasarısı geçerse Türkiye’den gelecek benzer bir yanıtın, başta Irak’ta olmak üzere, ABD’nin planları üzerinde yıkıcı etkisi olur” diye yazdı.

İNCİRLİK ÜSSÜ

İncirlik Üssü’nde yapılan işbirliğinin nasıl etkileneceğini ayrıntılı bir biçimde anlatan Çağatay bu çerçevede İncirlik’in ABD’nin Ortadoğu’daki askeri operasyonları için çok değerli bir unsur olduğunu belirtti. Irak’a yönelik tüm hava taşımacılığının dörtte üçünün İncirlik’den geçtiğine dikkat çeken Çağatay, Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonları destekleyen askeri uçuşlara izin verildiğine dikkat çekti. Çağatay, İncirlik’ten kalkan KC-135 tanker uçaklarının 3 bin 400 sorti yaptığını, Irak ve Afganistan’daki operasyonları gerçekleştiren ABD uçaklarına yakıt sağladığını kaydetti.

Soner Çağatay, İncirlik’in Irak’a çok yakın oluşunun Amerikan operasyonlarının maliyetinin azalmasına katkıda bulunduğunu belirtirken de İncirlik’te üslenmiş altı ABD’li C-17 kargo uçağının, Almanya’da konuşlanmış 10 askeri uçağın işini yaptığını ve ABD’nin yılda 160 milyon dolar tasarruf yapmasını sağladığını da yazdı.

10 BİNDEN FAZLA TÜRK İNCİRLİK’TE GÖSTERİ YAPMIŞTI

Eylül 2000 yılında Ermeni yanlısı bir tasarının Kongre’ye sunulduğunda 10 bini aşkın Türkün İncirlik’te protesto gösterisini yaptığını, üssün üç gün kapalı kaldığını anımsatan Çağatay, “ABD’nin Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonları, üssü kapatan gösterilerin tekrarlanması riskini göze alamaz” görüşünü dile getirdi.

Habur kapısının da “diğer bir kritik ikmal hattı” olduğunu ifade eden Soner Çağatay, Iraklı tüketicilerin kullanılan yakıtın yarısının Habur kapısından Irak’a girdiğine, Türkiye’nin ayrıca Irak’ın gıda ve su ihtiyaçlarının yüzde 19’unu sağladığına ve yakında elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini de karşılayacağına vurgu yaptı.

HABUR’UN ABD ASKERLERİ İÇİN HAYATİ ÖNEMİ VAR

Çağatay, “Habur’un aynı zamanda ABD askerleri için de hayati önemi var çünkü koalisyon güçlerince kullanılan yakıtın dörtte biri, Irak’a Türkiye’den Habur üzerinden giriyor” diye yazdı.

Ermeni tasarısının onaylanmasının, ABD şirketleri ve tüketicilerine de zarar vereceğini kaydeden Çağatay, Türkiye’nin ABD ile bazı büyük savunma projelerinde işbirliğini yaptığını anımsatarak bu projelerin baltalanacağının, Türkiye’nin de ABD’den yapmayı planladığı bazı savunma alımlarından vazgeçileceğinin altını çizdi.

Soner Çağatay, bu çerçevede 200’den fazla F-16 uçağının 1.6 milyar dolarlık modernizasyonu ile 1.3 milyar dolarlık Patriot PAC III Hava Savunma Sistemi ve 52 adet Sikorsky Kara Şahin helikopteri alımını da saydı. Çağatay şunları yazdı:

“Ermeni tasarının geçmesi, Amerikan çıkarlarının zararına olacak büyük bir ikili krizin çıkmasına neden olur. ABD’nin, Afganistan’da Türkiye’ye ihtiyacı var. ABD, Türk katkıları olmadan Irak’ta başarılı olamaz. Bush yönetimi ve Demokratların liderliğindeki Kongre, Irak’ta bir Ermeni tren kazasının önlenmesi ile ilgilenmeli.”

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?