banner39

Ermeniler Kırım savaşında Osmanlı'ya yardım etmiş

Ermeniler, Kırım Savaşı'nda Osmanlıyla beraber Ruslara karşı Osmanlı ile beraber savaştı.

Arşiv 19.04.2010, 15:21 19.04.2010, 16:21
Ermeniler Kırım savaşında Osmanlı'ya yardım etmiş

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Ermenileri Osmanlı Devleti’ne karşı Rusların kışkırttığı ileri sürülür. Fakat küçük bir ayrıntı birçok tarihçi tarafından görmezden gelinir.  İngiltere’nin Osmanlı Devleti’ni parçalama kararı  aldığı Berlin Antlaşması aynı zamanda Ermeniler ile Osmanlı’nın arasının açılmasına neden olan antlaşmadır.

Ermeniler, Berlin Antlaşmasından sonra yıllardır sahiplendikleri Osmanlıya karşı ihtilal hazırlıklarına girişirler. Onlara en büyük destek Ruslardan değil, İngilizlerden gelir. Ermenilerin koruyuculuğunu üstlenen İngilizler birçok Osmanlı  Ermeni’sini ABD ve Avrupa ülkelerine yerleştirir. Diplomatik açıdan Osmanlıya karşı en fazla Ermenilerin haklarını savunan devlet İngiltere’dir. Ermenilerin 1900’lü yılların başlarına kadar çıkardıkları 57 gazete ve dergiden yalnız üçünün dili Rusça olup çoğunluğu İngilizce yayın yapmıştır.

İngilizlerin diplomatik girişimleri sonucu kabul edilen Tanzimat’ın ilanına en fazla sevinen gayri Müslim topluluk Ermeniler olmuştur. Ruslara karşı ilan edilen Kırım Savaşı’nda Osmanlı idaresi altında memnun olduklarını dile getiren Ermeniler hükümete, devletin yanında ve hizmetinde olduklarını belirten arizalar sunmuşlardır.

7 Kasım 1853 tarihli Ermeni metropoliti tarafından hükümete sunulan Ermeni cemaatinden 145 kişinin imza koyduğu belgede Osmanlı’nın yanında Ruslara karşı savaşa hazır oldukları belirtilmiştir.

Abdülmecit Ermenilerin bu davranışı  karşısında duygulanmış Mabeyn katibine Ermenilerin sadık bir millet olduğunu söylemiştir. Gönüllü Ermeniler, Osmanlı’nın yanında Ruslara karşı savarak Osmanlı tarihinde bir ilki gerçekleştirmişlerdir. Millet sistemine göre savaşmak zorunda olmayan Ermeniler, Tanzimat’la kendilerine verilen hakları hak ettiklerini göstermek istemişlerdir.

Savaşa gitmeyenler ise İstanbul, Bursa, Kayseri, Van, Erzurum gibi şehirlerdeki kiliselerde Osmanlının savaşı kazanması için dua etmişlerdir.

Ermenilerin bu davranışlarında İngilizlerin etkisi var mı bilinmez, ama henüz Osmanlı milleti içerisinde kendilerini gördüklerini ve Fransız ihtilalının ulusçuluk akımlarından etkilenmedikleri açıktır. 

banner53
Yorumlar (3)
seban loyan 11 yıl önce
böyle yalan haberlerle kimi kandırıonuz
editör 11 yıl önce
Sayın Seban Loyan
Haber üç arşiv belgesi dikkate alınrak hazırlanmıştır. BOA Nr 494 23 muharrem 1270, BOA ir-HR, Nr 5084, L2-L3, BOA ir HR Nr 5089 18 Muharrem 2070
Gökhan 11 yıl önce
kandirmamiza gerekmez sizler zaten maldiniz hala malsiniz kalmissiniz ortamizda kucaktan kucaga atliyorsunuz bi usa bi ingilize daha sonra fransiza Osmanli keske ama keske sizin kokunuzu soyunuzu sopunuzu supurmesi gerekirken yapmadi lanet olsun yapmadi bize yakisanini yapti ama sizin gibileri kaldi senin gibi dusunenler senin gibileri kaldi iste.... ama ben olsaydim tum turkiye ne derse desin simdik yaparim bizimkiler yanlis tarafta geziyorlar yukari karabagi almasinida biliriz ne bekliyorlarsa ama zamani var....

sayin
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?