banner39

Ermenilerden Türkiye'ye tepki

Erdoğan’ın "Lübnan’da gerekirse aracılık yaparız" ifadelerine Lübnanlı Ermenilerden tepki geldi. "Kültürleri kan ve cinayet olan Türkler arabuluculuk yapamaz" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ermenilerden Türkiye'ye tepki

Erdoğan’ın ziyaretini protesto eden Ermeniler, Başbakan Erdoğan’ın Beyrut ziyareti, Lübnanlı Ermeniler tarafından tepki ile karşılandı. Başkent Bayrut’ta toplanan yaklaşık 300 Ermeni, Erdoğan’ı protesto etti. Lübnan’da yayınlanan Daily Star gazetesinin haberine göre, Lübnanlı Ermeniler, Türkiye’nin Lübnan’daki krizde arabuluculuk yapamayacağını savundu.

Gösteriye katılan Beyrut Amerikan Üniversitesi öğrencisi Şiraz Dereciyan, “Türklerin geçmişte neler yaptığını biliyorum. Arapları, Ermenileri ve Kürtleri öldürdüler. Şimdi Türkiye buraya geliyor çünkü Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyorlar ama biz onların arabuluculuk yapamayacağını biliyoruz. Barışçı olmak onların kültürü değil. Onların kültürü kan ve cinayet. Katillik onların kanında var” diye konuştu.

“TÜRKLERE GÜVENMİYORUZ”

Bir başka Ermeni gösterici Vatçe Mogalyan da “Ana mesele bizim Türklerin tarihini biliyor olmamız ve onlara güvenmiyoruz. Daha geçenlerde limanlarını Rumlara açmaya reddettiler. Şimdi buraya gelmiş AB’ye girmek için arabuluculuk yapabileceklerini gösteriyorlar. Onlar önce kendi ülkelerinin ilişkilerini yola koysunlar sonra belki onlara güvenmeye başlayabiliriz” dedi.

Türkiye’nin Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmediğini hatırlatan bir diğer gösterici Vanig Dakisyan da “Yirminci yüzyılda soykırımlar yapan bir ülke daha özür bile dilemeden nasıl barışı sağlayabilir ki” diye konuştu.

LÜBNAN SÖZDE SOYKIRIMI TANIYOR

Lübnan, Ermeni gösterilerine yabancı bir ülke değil ve son gösteri de bu eylemlerin bir parçası niteliğinde. Lübnan Parlamentosu 2000 yılında aldığı bir kararla Ermeni soykırımı iddialarını resmen tanıdı. Böylece Beyrut, Orta Doğu’da Ermeni iddialarını kabul eden tek ülke oldu.

Anka

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?