Ermeniler'e sigortadan 'soykırım' ödemesi

Ermenilere yapılan ödeme Türkiye'ye "soykırım tazminatı" vermeye zorlayacak süreci başlatabilir.

Ermeniler'e sigortadan 'soykırım' ödemesi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Osmanlı zamanında Ermenilere hayat sigortası yapan UAP sigorta şirketinin poliçe bedellerini, 1996'da UAP'nin hisselerini satın alan AXA ödeyecek. Şirket 1000 kişiye 15 gün içinde 11 milyon dolar ödeme yapacak.

New York Life Insurance adlı sigorta şirketinin Osmanlı döneminde 1915'teki olaylarda ölen hayat sigortası sahibi Ermeniler'in ailelerine 2004'te ödediği tazminatın ardından, Fransız AXA Sigorta şirketi de 15 gün içinde ödemeye başlayacak.

Davacıların avukatı Mark Geragos'un varılan uzlaşmayı "Türkiye ve ABD'nin soykırımı resmen tanıması yolunda atılan adımların temel parçası" diye yorumlamıştı. Bu durumda, şirketin yaptığı ödemeler, Türkiye'yi tazminat ödemeye mahküm ettirecek süreci başalatacağı belirtiliyor.

Merkezi Fransa'da bulunan şirket, Türkiye'de 5 Şubat 1999'dan sonra yaklaşık 10 yıl boyunca yüzde 50'si Ordu Yardımlaşma Kurumu'na (OYAK) ait Axa Oyak ismiyle faaliyet gösterdi. Fransız şirketin ortağı olması sebebiyle Oyak da gelişmelerden etkilenmiş ve AXA'nın tazminat ödemeyi kabul etmesi üzerine, Ordu Yardımlaşma Kurumu, Ermeni diasporasına karşı mahkemede savunma bile yapmadan ödeme yapacağını kabul eden Axa ile yollarını ayıracağını resmen açıkladı. Açıklamada, "Ayrıca, Axa Oyak Holding, bir Oyak iştiraki olan Mais Motorlu Araçlar AŞ'nin, Axa Oyak Sigorta AŞ'de sahip olduğu yüzde 1,5 oranındaki hisseyi 15 milyon dolar bedelle satın alacaktır" denilmişti. Ordu Yardımlaşma Kurumu, Axa Oyak Holding'deki yüzde 50 hissesini 525 milyon dolar bedelle Axa Grubu'na satacağını açıklamıştı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde hayat sigortası yaptırmış binlerce Ermeni ailenin dosyaları, yıllar boyu sigorta şirketlerinin el değiştirmesi nedeniyle unutulmuştu. Los Angeles'ta yaşayan bir Ermeni'nin açtığı dava 2004'te karara bağlandı. New York Life şirketi 1915'te ölmüş ve hayat sigortası bulunan Ermenilerin akrabalarına toplam 20 milyon dolar ödeme kararı aldı.

2005'te ise Fransız AXA şirketi aleyhine açılan benzer bir dava kazanıldı. Buna göre şirket 17.5 milyon dolar tutarındaki tazminatın 11 milyonunu varislere ödeyecek, kalan tutar ise avukatlara ve Ermeni kurumlarına aktarılacak.

Axa, tazminat ödeyeceğini açıklamasının ardından, olaylarda hayatını kaybettiğini belirttiği 7 bin kişinin isim listesini açıkladı. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde şirket tarafından sigortalanmış olup, 1915 Ermeni tehciri sırasında ölenlerin yer aldığı ileri sürülen listede 7000'in üzerinde sigorta numarası var. Listede dedelerinin soyadlarını bulan varisler, 1 Ekim 2007'ye kadar başvuru yaparak tazminat talep edebilecek. İsmi bulunmayan; ancak sigortalı oldukları iddiasında bulunanlar da başvuru yapma hakkına sahipler. Söz konusu kimselerin varislerinin sayısının on binleri bulacağı ifade ediliyor.

Ödemeye zaman aşımı uygulanmaması için 200 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir yasa çıkarılmış, varisçilere 2010 yılına kadar dava açma hakkı tanınmıştı. Bu yasa Temyiz Mahkemesi tarafından "ABD'nin resmi dış politikasına müdahale" gerekçesiyle iptal edildi, ancak sigorta şirketleri tazminatları ödeyeceklerini açıkladı.

Sigorta ve fon yönetimi alanında dünya lideri olan Axa grubu, Forbes'in dünyanın en büyük şirketleri listesinde ilk 30 şirket arasında yer alıyor. 1994 sonunda yüzde 11 hisse ile Oyak Sigorta'nın sermayesine katılan Axa ile OYAK ortaklığı 2008'de sona erdi. Oyak, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonu.

Faaliyetlerine 1961'de başlayan Oyak, subay-astsubaylardan oluşan üyelerine en üst düzeyde hizmet ve nema sağlamayı hedefliyor. Holdingin Tukaş, Eti Pazarlama ve çimento fabrikaları başta olmak üzere 40'ı aşkın iştiraki bulunuyor. Oyak, 4 Ekim'de yapılan demir çelik devi Erdemir'in özelleştirme ihalesini 'milli sermayede kalmalı' sloganıyla 2 milyar 770 milyon dolarlık teklifiyle kazanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35