banner39

Ermenilerin koyduğu plaket kaldırıldı

İngiltere'de Ermeniler tarafından dikilen plaket Türklerin girişimleri sonucu kaldırıldı.

Arşiv 18.04.2010, 11:09 18.04.2010, 11:39
Ermenilerin koyduğu plaket kaldırıldı

Londra'daki Türk derneklerinin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili olarak düzenlenen ağaç dikme töreninde kullanılan bir plaketin kaldırılması yönündeki girişimleri başarılı oldu. 

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ealing bölgesinde Ermeni lobisi, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yansıtan tören düzenleyerek ağaç dikti. Ağacın yanına konulan ve Türk derneklerinin tepkisine neden olan plaket, törenden yaklaşık bir saat sonra yine Ermeniler tarafından kaldırıldı.

Belediyenin izniyle düzenlenen ağaç dikme törenine, belediye yetkililerinin katılmaması ise dikkati çekti..

Ermenilerin dikilen ağacın yanına bir plaket koyacağını duyurmasının ardından, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (ITDF) ile İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (IADD), söz konusu tören için belediyeye tepki gösterdi.

Bunun üzerine Ealing Belediye Başkanı Martin Smith, her iki Türk derneğine tören öncesi birer mektup gönderdi ve plaketin belediye yetkilileri tarafından kabul edilmedikçe ağacın yanına konulmayacağını yazdı. Mektubunda 1915 olayları ile ilgili farklı görüşlerin olduğuna dikkat çeken Smith, belediyenin bu konuda resmi bir görüşünün olmadığının altını çizdi.

Akşam saatlerinde düzenlenen ve yaklaşık 60 kişinin katıldığı törende, ağacın yanına konulan ve bir saat burada kalan plaketin üzerinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda bir cümlelik bir ifadenin yer aldığı dikkati çekti.

Tören alanına gelen ITDF Başkanı ve derneğin diğer yetkilileri ise, plaketin kaldırılmasına kadar alanda hazır bulundu.

Ermeni lobisi, bazı ülkelerde olduğu gibi İngiltere'de de nisan ayı boyunca çeşitli etkinlik ve protestolar düzenliyor.

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?