banner39

Ermenistan: Ankara'ya kesinlikle izin yok

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, "Türkiye'nin Karabağ için müdahil olmasına izin vermeyiz" dedi.

Arşiv 25.05.2010, 22:13 25.05.2010, 22:13
Ermenistan: Ankara'ya kesinlikle izin yok


NATO Genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen'le görüşen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye'nin Yukarı Karabağ sorununun çözümüne müdahil olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

NATO Genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen'le görüşen Sarkisyan, düzenlenen ortak basın toplantısında "Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için mevcut süreci ele aldık. Türk tarafının sürekli olarak önkoşul ileri sürerek zaman kazanmak için eylemlere başvurması ve bunun sonucunda süreçteki başarısızlık Ermenistan'a protokolleri onay sürecini askıya almaktan başka çare bırakmadı" dedi.

Sarkisyan, görüşmede Rasmussen'e "Ermenistan, Ankara'nın Yukarı Karabağ sorununun çözümüne müdahil olmasına asla izin vermeyecek" dediğini aktararak Türkiye'yi "ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin tamamen başarısız olması için her gün çaba göstermekle" suçladı.

NATO'ya "Yukarı Karabağ sorununun çözümünde dengeli davranmalısın" mesajını verdiğini anlatan Sarkisyan, Azerbaycan'ı dolaylı tehdit etmekten kaçınmadı.

Sarkisyan "demokratik kontrol altındaki şeffaf ve profesyonel Ermeni ordusunun savaş meydanlarında doğduğunu, deneyimli komutanları ve zafer eksenli savaşma modeliyle her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunu ve Ermenistan'ın 10 katı büyüklükte ülkelerle başa çıkabileceğini" savundu.

NATO genel Sekreteri Rasmussen ise NATO'nun Yukarı Karabağ sorununun çözümünde rol arayışı içinde olmadığını belirterek, bu sorunun barışçıl şekilde çözülmesi için AGİT Minsk Grubu'nun çabalarını desteklediklerini söyledi.

Rasmussen, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çatışma çıkması halinde NATO'nun güç kullanarak müdahil olmasının beklenmemesini istedi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?