banner39

Ermenistan Meclisi protokolleri askıya aldı

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokoller, Ermenistan Meclisi tarafından askıya alındı.

Arşiv 22.04.2010, 11:24 22.04.2010, 15:27
Ermenistan Meclisi protokolleri askıya aldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ermenistan'da koalisyon hükümeti, Türkiye ile imzalanan protokollerin parlamentodaki onay sürecinin askıya alınmasına karar verdi.

Hükümeti oluşturan üç koalisyon partisi, bugün bir bildiri yayımlayarak, “Protokolleri meclis gündeminden silmeniz gerekmektedir” dedi.

İŞTE ERMENİSTAN'DAN GELEN AÇIKLAMA

Ermenistan koalisyon hükümetinin açıklamasının tam metni şöyle:

"İki yılı aşkın bir süredir Ermenistan Cumhurbaşkanı ve iktidar partileri Türkiye ile ilişkilerin kurulması için kararlı bir biçimde ön koşulsuz adımlar atmıştır. ABD, Rusya, Fransa ve İsviçre sürece büyük katkıda bulunmuştur. Birçok devlet, ikili ilişkiler kurulması yönündeki girişimleri, bölgede istikrarın sağlanması ve var olan sorunların diyalog yoluyla medeni bir şekilde çözülmesi için benzersiz bir şans olduğu gerekçesiyle memnuniyetle karşılamıştır.

Ancak Ermenistan’ın kararlı adımları ve uluslararası kamuoyunun umutları, sürekli olarak Türkiye’nin tutarsız ve kaçamak tutumu ve ön koşul koyma politikasıyla karşılaşmıştır. Bu politika, 10 Ekim 2009’da Zürih’te imzalanan Ermeni-Türk protokollerinin, makul bir zaman içinde onaylanması çabalarını açmaza sokmuştur.

Ermenistan’daki siyasi çoğunluk, Türk tarafının tavrının, özellikle de Başbakan Recep Erdoğan’ın son dönemde Dağlık Karabağ barış sürecini protokollerin onaylanmasına bir koşul olarak ortaya koyan açıklamalarının kabul edilemez olduğunu düşünmektedir.

Türkiye’nin protokolleri makul bir zaman içinde onaylamayı reddetmesi, Ermenistan Parlamentosu'nun ileriye dönük herhangi bir ileri adım atmasını da anlamsız hale getirdiğinden, ülkenin iktidardaki çoğunluğu sürecin sona erdirilmesini ve Türk tarafı sürece devam etmeye hazır olana kadar konunun Ermenistan Cumhuriyeti Parlamentosu’nun dört günlük oturumunun gündeminden çıkarılmasını uygun görmüştür."

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?