banner39

Ermenistan'da olağanüstü hal sona eriyor

Ermenistan'da Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra başlayan olaylar nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal kaldırılıyor.

Arşiv 20.03.2008, 13:33 20.03.2008, 13:33
Ermenistan'da olağanüstü hal sona eriyor


Ermenistan'da güvenlik güçlerinin muhalif gösterilere müdahale ederek sekiz kişinin ölmesi ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olduğu olaylar sonrası ilan edilen olağanüstü hal bugün sona eriyor.

Ermenistan'da 19 Şubat'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Başbakan Serj Sarkisyan'ın birinci turda yüzde 53 oy alarak seçilmesini muhalefet hile ve adaletsizlik olduğu gerekçesi ile iptal edilmesi için protesto gösterilerine başlamıştı. Onbinlerce kişinin toplandığı meydanda polisin ateş açması sonucu sekiz kişi hayatını kaybetmişti. Yüzlerce kişinin yaralandığı olaylarda göstericiler onlarca aracı ateşe verirken dükkânları ve devlet binalarını da yağmalamışlardı.

Olağanüstü halin sona ermesi ile ilgili bir açıklama yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, "1 Mart'ta ilan edilen olağanüstü hal öngörüldüğü şekilde 20 Mart'ta sona erdi." dedi.

Muhalefet lideri Levon Ter-Petrosyan yüzde 21,5 oy aldığı seçimlerde hile yapıldığını savunuyor. Ter-Petrosyan olağanüstü halin kaldırılmasından sonra hukuki yollardan mücadelesine devam edeceklerini açıkladı.

Sarkisyan seçimlerin adil olmadığı ile ilgili iddiaları reddederek, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adil bir zafer kazandığıma inanıyorum. Mayıs 2007'de yapılan parlamento seçimlerinde de halkın tercihi bu yönde gerçekleşmişti." dedi.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?