banner39

Ermenistan'la kapıyı TIR'lar açacak

Türkiye'nin 1993 yılında kapatılan Ermenistan sınır kapısı kademeli olarak açılacak.

Arşiv 09.04.2009, 06:17 09.04.2009, 06:17
Ermenistan'la kapıyı TIR'lar açacak

Türkiye'nin Ermenistan sınırını kademeli olarak açacağı belirtiliyor. Ermeniler Karabağ'da zamanla bir çekilme başlatırsa, bu işbirliği büyükelçilikler atanarak normalleştirilecek...

ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyaretinin ardından Türkiye ile Ermenistan arasında 1993 yılında kapatılan sınırın yeniden açılıp açılmayacağı tartışılıyor. Ankara kulislerinde, Türkiye'nin Ermenistan ile olan sınır kapısını kademeli olarak açacağı konuşuluyor.

TIR GEÇİŞLERİNE İZİN

Buna rağmen Azerileri küstürmemek için bir formül üzerinde çalışılıyor. Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmeler sürdürülürken, görüşmelerin bazen ikili bazen ise üçlü yapıldığı öğrenildi. Türkiye'nin 1993 yılında kapattığı sınırı kademeli olarak açacağı, öncelikli olarak TIR'ların geçişine izin verileceği öğrenildi. Sınırdan insan geçişine iznin ise daha sonra verileceği konuşuluyor.

Ayrıca Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmesindeki adımların Ermenistan'ın tutumuna göre değişeceği belirtiliyor. Ermenistan'ın Karabağ işgalini sona erdirme konusunda adımlar atması halinde ise Ermenistan sınırının açılması kademeli olarak arttırılacak. Ancak, Ermenistan sınırının 24 Nisan'dan önce açılmasının düşünülmediği öğrenildi. Ermenistan'ın Karabağ'daki işgali sona erdirmesi "Sözde Ermeni Soykırımı" iddialarından vazgeçmesi halinde ise Ermenistan ile diplomatik ilişkiler normalleştirilecek ve karşılıklı büyükelçilik açılacak.

Kaynak: Bugün

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?