Eroğlu: Ömrümüz müzakerelerle geçiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Ömrümüz müzakerelerle geçiyor" eleştirisinde buludu.

Eroğlu: Ömrümüz müzakerelerle geçiyor


"Ömrümüz müzakerelerle geçiyor" diyen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin bir sonu olması gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs sorununun çözümüne müzakerelere, "yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması anlayışıyla başlayacaklarını" söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) Avrupa Günü nedeniyle ve Oda'da verdiği resepsiyona katılarak bir konuşma yaptı.

AB Günü'nü kutlayarak, "AB'den elbette beklentilerimiz var" diyen Eroğlu, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonlara ve Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün engellenmesine işaret ederek, AB'nin bu konuda adım atmasını istedi.

Kıbrıs müzakerelerinin, kendi cumhurbaşkanlığı döneminde de devam edeceğini belirten Eroğlu, AB'nin bütün üyelerinin de Kıbrıs müzakerelerinin devamını istediğini bildiklerini kaydetti.

AB'nin Kıbrıs'ta bir anlaşma istediğini ancak, Türk tarafının bir anlaşmadan yana tavır içinde olduğunu, Rum tarafının ise ortaya çıkan çözüm formüllerini reddettiğini bildiği halde, Rum tarafının sanki çözümden yana, Türklerin ise çözüm karşıtı olduğunun lanse edilmeye çalışıldığını belirten Eroğlu, AB üyelerinin Kıbrıs'ta müzakereler sonucu ortaya çıkan bazı gerçekleri görme ve kabullenmesi gerektiğini kaydetti.

Eroğlu, AB'nin, Rumların da bir anlaşma ihtiyacı içine girmesi için yapılması gerekenler olduğunu değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 02:03
banner53
YORUM EKLE

banner39