banner39

Eroğlu: Son kez seçime girdim, bırakıyorum

KKTC yeni cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, son kez seçime girdiğini ve siyaseti bırakacağını açıkladı.

Arşiv 19.04.2010, 21:47 20.04.2010, 08:20
Eroğlu: Son kez seçime girdim, bırakıyorum


KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Derviş Eroğlu, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin son seçimi olduğunu belirterek, 5 yıllık cumhurbaşkanlığı görev süresinin sonunda siyaseti bırakacağını açıkladı.

Eroğlu, Başbakanlık'ta basına yaptığı açıklamada, "Pazar günü yapılan seçim, benim son seçimimdi" dedi.

Cumhurbaşkanlığı görev süresi dolunca siyasete devam etmeyeceğini bildiren Eroğlu, cumhurbaşkanlığını siyasetin son zirvesi olarak niteleyerek, halka, kendisini "son kez zirveye" taşıdığı için teşekkür etti.

Kıbrıs müzakerelerinin devam edeceğini ama anlaşma olup olmayacağının sadece kendilerine bağlı olmadığını, karşı tarafın da aynı niyetle müzakere masasına oturması gerektiğini belirten Eroğlu, Kıbrıs'ta bir anlaşma olması için uğraş verenin Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisini destekleyen Demokrat Parti'nin (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ile herhangi bir pazarlıklarının ve Denktaş'ın koalisyon talebinin olmadığını kaydeden Eroğlu, ülkede bir koalisyona ihtiyaç bulunduğu gerçeğinin olduğunu, ancak buna, kendisinden sonra gelecek başbakanın, gerekli istişareleri yaparak karar vereceğini belirtti.

GÖRÜŞMELERE MAYIS'TA BAŞLANMASINI ÖNGÖRÜYORUM

Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerin mayıs ayında başlamasını öngördüğünü söyledi.

Eroğlu, seçimlerin geride kaldığını ve artık sorumluluk zamanının geldiğini ifade ederek, müzakereler ve müzakere heyetinin oluşturulup, gerekli görüşme ve istişarelerin yapılmasının ardından, görüşmelere tam teşekküllü olarak başlanması gerektiğini kaydetti.

Görüşmelerin mayıs ayında başlamasını öngördüğünü, bu süreyi de gerekli görüşmeler ile istişareleri yapmak, müzakere heyetini oluşturmak için öngördüğünü belirten Eroğlu, bu çalışmaların ardından müzakere sürecini başlatmayı istediklerini söyledi.

Derviş Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da söylediği gibi Türk tarafının 2010 yılı sonuna kadar Kıbrıs'ta bir anlaşma istediğini, ancak bu konuda sadece Türk tarafının değil, Rum tarafının da niyetinin önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?