banner15

Eroğlu: Uluslararası Toplum'un müdahalesi doğru değil

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, seçimde uluslararası toplumun müdahale etmemesini istedi.

Eroğlu: Uluslararası Toplum'un müdahalesi doğru değil


KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, seçimlerde oy kullanacak olanın Kıbrıs Türk halkı olduğunu belirterek, uluslararası toplumun müdahalesi ve Kıbrıslı Türklerin iradesini etkilemesinin doğru olmadığını söyledi.

KKTC Başbakanı Eroğlu, Rum Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözümün iki eşit kurucu devlet temelinde bulunması gerektiğini kaydetti.

Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığında bugüne kadar birçok görüşme yapıldığını, ancak kayda değer bir sonuca varılamadığını, "Ekonomi" ve "AB" başlıklarının ise henüz tamamlanmadığını belirtti.

Derviş Eroğlu, 18 Nisanda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması durumunda "ilk görüşeceği noktanın, görüşmeye hangi başlıkta başlayacakları konusu olduğunu" söyledi.

HRİSTOFYAS'IN TALAT'A DESTEĞİ

"Hristofyas'ın, seçimleri Talat'ın kazanmasını istediğini ifade etmesinin kendisini rahatsız edip etmediğinin" sorulması üzerine Eroğlu, Hristofyas'ın Talat'tan yana müdahalede bulunmayı tercih etmesinin kendisini üzdüğünü, Hristofyas'ın nasıl ki kendi tarafına yönelik müdahalede bulunulmasını istemiyorsa, o zaman bir başka ülkenin iç meselelerine müdahale etmemesinde yarar bulunduğunu belirtti.

Kıbrıs Rum toplumunda, "Eroğlu'nun seçimleri kazanması durumunda Kıbrıs sorunundaki durumların daha zor olacağının" söylenmesini nasıl yorumladığı sorusu üzerine Eroğlu, "Cumhurbaşkanı olmadan ve masaya oturmadan Kıbrıslı Rumların bunu nasıl bilebileceklerini" sorarak, "bunu görmeden yorum yapmalarının mümkün olmadığını" söyledi.

Eroğlu, başka bir soruya karşılık, Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüm istediğini ve bu konudaki niyetinin samimi olduğunu, ayrıca kendisinin 35 yıldır siyasette olduğunu ve her zaman için Türk yetkililerle iyi ilişkilere sahip olduğunu kaydetti.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 00:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35