banner15

Erol Evcil'i Rahşan Affı da kurtaramadı

Nesim Malki'nin cinayetinin azmettiricisi yargılanan Erol Evcil'in tahliye edilmesi talebi reddedildi.

Erol Evcil'i Rahşan Affı da kurtaramadı


Nesim Malki'nin öldürülmesinde azmettirici olmaktan yargılanan Erol Evcil'in Rahşan Affı'ndan yararlanarak tahliye edilmesi talebi reddedildi.

Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olmaktan yargılanan Erol Evcil, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı.

Erol Evcil'in avukatları sanıkların tahliyesini isterken, Başkan Ergün Kurdak'a karşılık diğer iki üye Neşe Emiralioğlu ve Ferhat Erbaş'ın karşı oyu ile zanlıların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Sanık Oğuz Işıklı ile birlikte hakim karşısına çıkan Evcil'in sakin tavrı dikkat çekerken, diğer sanıklardan Mücahit Çakal, Şükrü Elverdi, Alparslar Türkeş, Emin Menge'nin ise sadece avukatları duruşmaya katıldı.

Erol Evcil, öğle saatlerinde duruşma için Bursa adliyesine getirildi. Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak, gasp, hüviyet cüzdanı ve pasaport gibi belgelerde sahtecilik, nitelikli şekilde kasten adam öldürmek, ruhsatsız ateşli silahlarla mermilerini satın alma veya taşıma, bulundurma, tasarlayarak adam öldürme suçlarından yargılanan Evcil'in duruşması, yaklaşık 1 saat sürdü.

Sanık avukatları müvekkillerinin gereğinden fazla cezaevinde bulunduklarını ve sağlık sorunlarının da göz önünde bulundurularak tahliye edilmelerini istedi. Erol Evcil'in avukatı Ahmet Göçen, daha önce sözlü olarak sundukları beyanlarınca yazılı olarak sundukları dilekçeyi tekrar ettiklerini belirterek, "Müvekkilim üzerine atılı olan suçtan ancak müebbet hapis cezası ile cezalandırılabilecektir. Müvekkilimin elinde olmayan nedenlerle kamu davasının sonuçlandırılmasının uzaması, müvekkilimin aleyhine değerlendirilemez, mahkemece verilen ceza kesinleşmiş olsa idi müvekkilim şu an şartla tahliye edilmiş olacaktı. Ancak verilen ceza kesinleşmediğinden ve yargılama devam ettiğinden yüce mahkemenin bir nevi infaz savcılığının görevini de ifa ederek müvekkilimin tahliye edilmesini talep ediyoruz" dedi.

Erol Evcil'in avukatı Ahmet Göçen, müvekkiline verilen müebbet hapsinin Yargıtay tarafından kendi lehlerine bozulduğunu hatırlatarak, "Yargıtay'ın lehimize bozduğu karar bizim aleyhimize sonuçlandı. Ayrıca müvekkilime verilen müebbet hapis cezası kapsamında müvekkilimin 6 yıl 2 gün yatması gerekecekti, ancak müvekkilim Rahşan affını da göz önünde bulundurursak bu süre zarfını da aşarak 73 ay 2 gün cezaevinde yatmış bulunmakta. Bu durumlar göz önünde bulundurularak müvekkilimin tahliyesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Duruşmaya verilen yaklaşık 30 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Şükrü Elverdi hakkındaki yakalama müzekkeresinin cevabının beklenmesine, bu sanık hakkındaki kamu davasının tefriki hususunun gelecek celse düşünülmesine karar verildi. Duruşma 18 Eylül 2009 gününe ertelendi.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 21:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35