Ersöz: CIA beni öldürmek istiyor

JİTEM'in eski Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz mahkemede "CIA beni öldürtmek istedi'' dedi.

Arşiv 04.02.2009, 11:05 04.02.2009, 11:05
Ersöz: CIA beni öldürmek istiyor

Ersöz'ün ifadesinde bahsettiği CIA tehdidini araştıran , ABD'nin bölgedeki silah pazarını elinde tutan ve Kuzey Irak'ta öldürülen CIA'in eski bölge şefi Dale C. Stoffel öldürülmesiyle ilgili dosyada Ersöz'ün adına ulaştı.

'YEŞİL HAT'TA SIR CİNAYET

Levent Ersöz'ün görevde olduğu dönemde meydana gelen en önemli olaylardan biri, Aralık 2004'te Kuzey Irak'ta 'Yeşil Hat' olarak bilinen güvenli bölgede Amerikalı müteahhit Dale C. Stoffel ve ortağının öldürülmesiydi. Stoffel ve ortağı Joseph J. Wemple, şirketleri Wye Oak ve CLI adına iş takibi yapıyordu. İki ortak Taci'de Amerikalı yetkililerle toplantıdan çıkıp, Bağdat'taki 'Yeşil Bölge'de araçları durdurularak maskeli kişiler tarafından kurşuna dizildi.

KİRLİ SİLAH TİCARETİ

Öldüren Stoffel'in bilgisayarına el koyan saldırganlar elde ettikleri bilgileri (CIA-kukla yönetim-Irak'taki ABD askeri yönetimi-Lübnanlı aracılar arasındaki trafik, devlet ihaleleri, kayıp silahlar, özel yazışmalar) internette yayınladı. Bilgiler açıklandıkça Kuzey Irak'ta on milyarlarca dolarlık yağma, Amerikan istihbaratının kirli silah ticareti de ortaya çıktı.

RUSLAR ADINA DEVREDE

Washington'dan, Lübnan'a ve Türkiye'ye uzanan büyük kaçakçılık ve dev silah ticaretinde kurduğu dinleme ağı ile bilgi sahibi olduğu iddia edilen Levent Ersöz'ün elindeki telefon kayıtlarıyla yüzlerce kişiyi etkisiz hale getirdiği iddia edildi. Dev silah pazarını Rusya'ya açmak için o dönemde bağlantılarını kullanmaya başladığı ileri sürülen Ersöz'ün 70 milyar dolara varan silah anlaşmalarında bizzat bulunduğu ileri sürüldü. Ruslar'ın silah pazarına girmek için atak yaptığı bu dönemde Amerikalı müteahit Dale C. Stoffel ve ortağının öldürülmesiyle CIA'in Levent Ersöz'ün peşine düştüğü iddia edildi. Ersöz'e bu nedenle görevli olduğu dönemde özel koruma verildiği belirtildi. Ersöz emekli olunca da Rus silah firmasına danışmanlık yaptı.

40 MİLYAR DOLARLIK SİLAH ELİNDEYDİ

Stoffel, CIA'nın Irak'taki gölge başkanıydı ve 'Arap Lawrence' olarak biliniyordu. Bush ailesiyle çok yakın bağlantısı olan Stoffel, onlar adına iş takibi yapıyordu. CIA adına dünya silah ticaretine yön veriyordu. İddialara göre Stoffel, Amerika ve İngiltere tarafından Irak'ın silahlarını yağmalamak ve gerekli yerlere transfer etmekle görevlendirildi. Bu 40 milyar dolarlık silah, askeri mühimmat ve hurdaya çıkarılan malzemelerin paraya çevrilme görevi bizzat Stoffel'e verildi.

Kaynak: Yenişafak


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?