Ersöz`e sunulan 4 sayfalık darbe planı

Darbe planı, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'a iletilmiş

Arşiv 04.02.2009, 07:47 04.02.2009, 07:47
Ersöz`e sunulan 4 sayfalık darbe planı


Ergenekon zanlısı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ifadesinde, gazeteci Nuray Başaran'ın tanıştırdığı Faruk Demir adlı kişinin kendisine verdiği darbe planını dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'a ilettiğini söyledi.

Ergenekon soruşturması kapsamında aranırken Ankara'da bir hastanede yakalanarak tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Jandarma İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde "tehlikeli olabileceğini" düşündükleri kişileri ve görüşmeleri sivil de olsa muvazzaf asker de olsa kayıt altına aldıklarını belirtti.

Ersöz, "Ben askeriyede görev yaptığım süreçte, her türlü örgütle mücadele ettim. Bu bakımdan örgütlerin ölüm listelerine girdim. Diyarbakır'da Jandarma Bölge Komutanı olduğum sırada bana gelen istihbari bir bilgiye göre, Amerika'nın istihbarat örgütünün beni ölümle tehdit ettiğini öğrendim" dedi.

4 sayfalık darbe sunusu
"İsmi geçenlerden Nuray Başaran'ı gazeteci olarak tanırım, birkaç kez ziyaretime gelmişti" diyen Ersöz, Başaran'ın tanıştırdığı Faruk Demir isimli kişinin kendisine 4 sayfalık bir darbe sunusu getirdiği söyledi. Sunuda kutucuklar içine yazılmış bazı kod isimlerin bulunduğunu belirten Ersöz, belgeyi komutanı Şener Eruygur'a götürdüğü, onun da "Gereğini yaparım" diye teslim aldığını söyledi. Ersöz'ün bu darbe planının Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz ve Eldiven olup olmadığını da bilmediğini kaydetti.

'Poyraz'ın kaydı yok'
Ersöz, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından yazar Ergun Poyraz hakkında ise, "Poyraz'ı kendisine koruma tahsis edilmesi sürecinde tanıdım. Sonra bir iki kez kitabını getirdi, karşılaştık. Poyraz'ın jandarmanın resmi kayıtlı haber elemanı olduğunu bilmiyorum. İl alay komutanlıklarında da kaydı yoktur. Ben bu kişiye komutanlığım döneminde hiçbir ücret ödemedim" dedi.

'Şüpheli görülenler kaydedildi'
İstihbarat Daire Başkanlığı döneminde kendisini ziyarete gelen kişilerin bazılarının ses ve görüntülerini üstlerinin emriyle kaydettirdiğini söyleyen Levent Ersöz, herkese böyle bir muamelede bulunmadığını, zarar gelebilecek ve şüphelendikleri kişilerin kayıtlarını aldıklarını belirtti. Ersöz, şunları söyledi:
"Beni ziyaret eden Bedrettin Dalan, Cem Uzan, Kıvanç Değirmenci ve Turgut Altınok ile görüşmemde ses kaydı yaptım. Bu kişilerden bazılarının bize iletmek istedikleri şeyler oluyordu, biz de bu maksatla dinliyorduk. Bu görüşmeler, kişileri yönlendirmek amacıyla yapılmış görüşmeler değildi.
Beni ziyaret edenlerin bir kısmı önceden Jandarma Genel Komutanı'nı ziyaret ediyorlardı. Daha sonra onun yönlendirmesiyle bana geliyorlardı. Mehmet Emin Karamehmet isimli kişi ise işadamıdır ve genel komutan tarafından bana yönlendirilmişti. Emin Şirin isimli kişi de benden önce İstihbarat Daire Başkanlığı'na gelip gidermiş, görevli olduğum dönemde de birkaç kez bana geldi. Aramızda ülkenin içinde bulunduğu durum ile ilgili görüşmeler geçmiştir."

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?